1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
2 years ago
8

Jada can bake 12 cookies in 30 minutes. at this rate, how long will it take her to bake 144 cookies?

Mathematics
1 answer:
xxMikexx [17]2 years ago
4 0
12 = 30 m
1 = 2.5 m
144 = 360 m
You might be interested in
Right angle trigonometry
Nady [450]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Given

sinΘ = \frac{1}{\sqrt{2} }, then

Θ = sin^{-1}( \frac{1}{\sqrt{2} } ) = 45° → B

7 0
3 years ago
In the figure, m and n are rays.
suter [353]
Is there a picture to go along with this??
4 0
3 years ago
2617 to the nearest thousand
Sliva [168]

Answer:

3000

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Isabella has 6,000 dollars . she gave her mother 1,800 dollars . she donated 1/4 of the remaining amount to a charity. what perc
kow [346]
6000 - 1800 = 4200
4200/4 = 1050
so she donated 25% to charity


8 0
3 years ago
nicole is flying two kites. she has 104 feet of string out to one kite and 110 feet out to the other kite. the angle formed by t
Gnesinka [82]

Answer:

48.49 feet

Step-by-step explanation:

The diagrammatic sketch of the information provided in the question was attached in the image below.

From the image below, the distance between the two kites is denoted by (c) and can be determined by using the cosine angle rule which is expressed as:

c^2 = a^2 + b^2 -2ab cos \ C

where;

a = 110

b = 104

Cos C = 26°

Then;

c^2 = 110^2 + 104^2 -2(110)(104) cos \ 26 \\ \\  c^2 = 12100 + 10816- 22880 ( 0.8988) \\ \\  c^2 = 22916- 20564.544 \\ \\  c^2 = 2351.456 \\ \\  c= \sqrt{2351.456} \\ \\ \mathbf{ c = 48.49 \ feet}

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many pints is 2 1/2 quarts​
    13·1 answer
  • To decide what to eat at a restaurant, Frank closes his eyes, places his finger on the menu, and orders whichever dish he places
    11·1 answer
  • Ava takes guitar lessons. The lessons cost $90 each month. She has 4 lessons per
    6·1 answer
  • How to find the unit rate
    5·1 answer
  • What is 41 divided by 4
    6·1 answer
  • The product of a number w and 737 written an algebraic expression
    7·1 answer
  • How many factors are in the expression 2w(w+9)
    8·2 answers
  • The distance from Mason's house to Kevin's house is about 5 × 105 inches. The distance from Mason's house to Chloe's house is ab
    8·1 answer
  • A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary.
    9·1 answer
  • E) Write
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!