1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hram777 [196]
2 years ago
11

A cube of butter that weighs 0.250 lb and has a volume of 130. mL. Determine the density (g/mL) for each of the following?

Mathematics
1 answer:
ddd [48]2 years ago
7 0
V = 130 mL
m = 0.250 lb = 113.398 g
Density: d = m/V
d = 113.398 g / 130 mL
d = 0.8722923 g / mL
You might be interested in
Select all that justify the following statement.<br><br> 2 • = 1
Dvinal [7]
Try using negative numbers

6 0
3 years ago
After conducting a survey of all her classmates, Midge discovers that the amount of money everyone spends buying books each mont
andreyandreev [35.5K]

The mean is the average of the numbers: a calculated "central" value of a set of numbers.

Therefore: If the amount spent on books per month by all her classmates is leveled that amount would be $30

To calculate it: add up all the numbers, then divide by how many numbers there are

3 0
3 years ago
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhi
Zina [86]

Answer:

ahfjajsjdjadkfjfjakskhsk

6 0
2 years ago
Mia is making costumes for a play. Each costume needs 3 7/9 yards of fabric. If Mia is making 6 costumes, how much fabric does s
mihalych1998 [28]
If she is making 6 costumes that need 3 7/9 yards each, the equation would be 6 x 3 7/9.

The answer to that equation would be 22 2/3.

How to get the answer:
3 x 6 = 18
7 x 6 = 42 (the seven is from the 7/9)
42/9 = 4 2/3

then add the eight teen and the 4 2/3 and you get 22 2/3.
3 0
3 years ago
Manny and Emma are both competing in a long jump competition at their school. Manny can jump four fifths of the distance that Em
dezoksy [38]
C 32 is the answer to your question
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the inverse of the following function.
    9·1 answer
  • What is the length of cd
    15·1 answer
  • Ray paid $26.25 for 7.5 gallons of gasoline. What is the unit rate of gasoline in dollars per gallon
    12·1 answer
  • When Anna was born 16 years ago, her small town of Lewisville had a population of 15,000. The population has increased 11% each
    15·2 answers
  • A line passes through the point (4, -3) and has a slope of -3. Write an equation in slope-intercept form for this line.​
    12·1 answer
  • 2 quarters and 2 dimes is what percent of 1 dollar?
    7·1 answer
  • 10. What is the area of a triangle with base 4cm and
    9·1 answer
  • 31= -(1+p) +4CP+6)<br><br> Please help solve
    9·2 answers
  • 10 times 250+45<br>NEED ANSWER ASAP. WILL MARK AS BRAINLEST!​
    9·1 answer
  • Which choices are equivalent to the quotient below √16/√8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!