1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
11

What is the answer to this question?

Mathematics
1 answer:
WARRIOR [948]3 years ago
3 0

Answer: Lower right corner

============================================

Explanation:

The information that the temperature rises 3 degrees per hour will tell us the slope here. The slope is rise/run = 3/1 = 3. Each time we move up 3 on the y axis, we move 1 spot to the right.

As you can see in the bottom right hand corner graph, we start off at a temperature of 20 degrees. This is the point (x,y) = (0,20)

Then one hour later (x = 1), the temperature y bumps up to y = 23. Another hour passes by (x = 2) and y becomes y = 26. And so on.

You might be interested in
Clarissa got a part time job during the first week she earned $439.50. During the second and third week she worked a total of 62
iren2701 [21]

Answer:

$2063.44

Step-by-step explanation:

1st week = $439.50

2nd and 3rd week = 62 hours and each hour = $22.79

Total amount earned in 2nd and 3rd week = 62 * 22.79 = $1412.98

4th week = 48% of what she earned in her first week = 48% of $439.50

4th week = (48 / 100) * 439.50 = $210.96

Total amount she earned = 1st week + 2nd & 3rd week + 4th week

Total amount = $439.50 + $1412.98 + $210.96

Total amount = $2063.44

She earned a total of $2063.44

6 0
4 years ago
Luis has $20.He buys 4 cans of tennis balls and gets $8 back as change .How much did one can of tennis balls cost?
WARRIOR [948]

Answer:

20-8 = 12 , he waste $12 if he got 4 cans 12 divide by 4 equal 3 so the one can cost $3

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
How do you do this?<br> Please help
Assoli18 [71]

Answer:

36 pencils

Step-by-step explanation:

Let h and p represent the number of highlighters and the number of pencils, respectively.

Then h + p = 45, and h = 45 - p.

Tom paid a total of $30 for these supplies, with ($2/highligher)(h) + ($0.333/pencil) adding up to that amount.

substituting 45 - p for h in 2h + 0.333p = 30, we get:

2(45 - p) + 0.333p = 30, or

90 - 2p + 0.333p = 30

Combine the constants:  60 = 2p - 0.333p, or 60 = 1.667p

Then p = 60/1.667 = 35.9928, or 36.

Tom bought 36 pencils for $12, and 45-36, or 9, highlighters for $18, for a total purchase of $30.  This shows that these calculations are correct.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write what you notice
brilliants [131]
1.5
2.3
3.6
4.15
5.15
i know im right trust me

8 0
4 years ago
Kate recorded the number of minutes she read each day for the last two weeks in the table.
liubo4ka [24]
The answer is a. I think
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I don't get this can u help me
    8·2 answers
  • Which equation describes the same line as y-5=-2(x+4)
    14·1 answer
  • What is the solution for the system of equations? Use the substitution method to solve. y=5−3x5x−4y=−3 Enter your answer in the
    9·1 answer
  • Which operation you would for six goals fewer than g goals
    12·2 answers
  • I need serious help with this. Someone help me please.
    6·1 answer
  • The number of books in a library tends to increase by the same amount each year. Should
    14·1 answer
  • You currently have a job as a salesperson at American Eagle. You receive a salary of $75 per week plus a commission of 15% on al
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME THANK YOU!
    7·2 answers
  • A bubble may be enclosed in a square whose side
    15·1 answer
  • Sam and Janet are mountain biking. Sam rides his bike down into a valley, 8 feet below sea level. Janet rides her bike to the to
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!