1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
5

A store buys 12 sweaters for $96 and sells them for $264. How much profit does the store make per sweater?​

Mathematics
1 answer:
Nata [24]3 years ago
6 0

Answer:

14$ per sweater

Step-by-step explanation:

264 - 96 = 168

168 / 12 = 14

You might be interested in
The number of men in a tour group is 15 times the number of women. If there are 48 people in the group, how many are men?
kolbaska11 [484]

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

15x1=15 so 2x as many men 15x2=30 30+ 15 is 45.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If g(x) = 4 square root of x then g(45) is
AlladinOne [14]
Hi,

So we have g(x) = 4√(x).  We're looking for g(45).  Think of it like this: whatever number is in the place of x in g(x), just place that number AS x.

Therefore, we have :
g(45) = 4√(45) ⇒ (4) × (√(45)) ⇒ (4)(3√(5)) = 12√(5).

-Hope this helps!
5 0
3 years ago
What value of x gives y= -2 ?
IrinaVladis [17]
The value of x = 0 which is none
8 0
3 years ago
What is the conjugate and modulus of 2 – 6i?
Serjik [45]

Answer:

2 + 6i

Step-by-step explanation:

It’s the same numbers with an opposite sign

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Translate this sentence into an equation.
Norma-Jean [14]

Answer:

and 5 what ?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to 5/5 times 8/9
    9·2 answers
  • Mike spent half of his allowance going to the movies. He washed the family cat and earned $7. What is his weekly allowance if he
    7·1 answer
  • Aiden had saved $22 before he earned $25 mowing a lawn . He then spent $32 on a suitcase . How much money does he have now? Expl
    7·1 answer
  • Someone help me with this please
    15·2 answers
  • Sara pays $4.50 for 3 pounds of bananas and 2 pounds of oranges. One pound of oranges costs $0.75 more than one pound of bananas
    6·1 answer
  • The equation of line m is y=ax+b. Which could be the equation of line n? (ttm)​
    5·1 answer
  • In the figure, angle D measures 127° and angle A measures 75°.
    13·2 answers
  • ! et up your proportions) Eduardo counted eight seconds between seeing lightning and hearing thunder, and he knew that the light
    10·1 answer
  • Can someone please solve this?<br>I'm stuck and I don't know how​
    11·2 answers
  • Approximately how many people make between $30,000 and $66,000​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!