1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
2 years ago
7

You are thinking about switching cell phone carriers because you don't get very good cell coverage at your new apartment. Verizo

n is offering a new deal on monthly data packages for smartphone. After paying a $45 access fee, each GB of data is $7.50. Write a recursive formula for the monthly cost of a smartphone data package at verizon.
Mathematics
1 answer:
oksano4ka [1.4K]2 years ago
6 0

Answer:

y= 7.5x+45

Step-by-step explanation:

Let your data consumption in terms of GB be represented by x. Since you must first pay access fee and each data costs $7.5 per GB then it means in case you need 1 GB data you will pay 7.5(1)+45, similarly, when you need 2 GB data you will pay 7.5(2)+45, for 3 GB you will also pay 7.5(3)+45. For n GB you will pay 7.5(n)+45 hence the equation representing your data expenditure will be y=7.5x+45 where y is the total expenditure.

You might be interested in
Write the equation of the line in slope intercept form for the line that
Anastasy [175]

Answer:

y =   - \frac{1}{4} x + 6 \frac{1}{2}

Step-by-step explanation:

(6 - ( - 2 \times  \frac{1}{4} )) = 6 \frac{1}{2}

5 0
3 years ago
Please help me if so thank you
posledela
Add 5 each time so A2 is going to be positive 1 A3 will be positive 6
6 0
2 years ago
Cost price of a chair and table is rupee 490. If the cost of the chair is rupee 50 less than the cost of the table, find the cos
densk [106]

Answer:

Step-by-step explanation: sorry I don't give answers to you but I not love you why you are a baby

4 0
3 years ago
Can someone plz help me :( !!
Alina [70]

Answer:

123

Step-by-step explanation:

hope this helps

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sara buys asweater at a department store.The sweater cost 30 dollars
Anna71 [15]
Thats a reasonable price for a sweater.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of matrix B if A + B = C
    12·2 answers
  • Consider the following results from the last ten periods of student enrollment forecast by the Operations Management department
    13·1 answer
  • Write the equation of the hyperbola with center (2,-5), vertex (2,-2), and focus (2+-5+2sqrt3)
    5·2 answers
  • Solve for x <br> 5(x-10)=30-15x
    10·1 answer
  • 5x5+90<br> I honestly have no idea wth this answer is . Please help meeee
    11·1 answer
  • The area of a rectangle is 40 square inches. The
    12·1 answer
  • 300% of 25$ i need a real answer
    5·2 answers
  • Thanks for help ✨pppp
    9·2 answers
  • Sarah can walk 3 miles in 1 hour at this pace how many miles will Sarah walk in 4 hours​
    10·2 answers
  • a meal cost 32.75 and another meal cost 39.88 a person pays for bothe meals and leaves a 14% tip whats the total cost
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!