1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MissTica
3 years ago
9

5 pound bag cost 3.50 what is unit rate

Mathematics
1 answer:
Anestetic [448]3 years ago
4 0
Rate: \frac{\$3.50}{5\ lb}
Unit\ Rate: \frac{\$0.70}{1\ lb}

If the rate is $3.50 for a five-pound bag, then the unit rate is $0.70 per a pound bag.
You might be interested in
Describe fully the single transformation that takes shape P to the shape Q
Fantom [35]

Answer:

Enlargement by a scale factor of 3 centre (1,0)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A machine laying underground cable can place 125 meters of cable in 5 minutes.What is the rate per minute?
kaheart [24]

Answer:

25 m of cable per minute

Step-by-step explanation:

The unit rate is:

125 m of cable

---------------------- = 25 m of cable per minute

      5 minutes

7 0
3 years ago
How does a whale fall community affect ocean sediment? The decomposition of the whale enriches the sediment. The remains of the
Alex

Answer:

The decomposition of the whale enriches the sediment.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A marathon runner runs at 7.6 mph for three and a half hours.<br> How many miles has he run?
GalinKa [24]

Answer:

26.6 miles

Step-by-step explanation:

distance = speed × time ( time is in hours )

              = 7.6 × 3.5

             = 26.6 miles

5 0
2 years ago
Please help need to get to 80%
Shalnov [3]

Answer:

\frac{1}{6}

Step-by-step explanation:

First, start by converting 4 feet to inches. Note that 1 foot = 12 inches.

Set up a unit converter:

4\ ft(\frac{12\ in}{1\ ft})

The ft cancel out leaving us with:

4*12\ in=48\ in

Now, we can set up a scale factor...

\frac{drawing}{real\ length}=\frac{8}{48}=\frac{1}{6}

3 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • 6 cows were in a barn. 3 more cows came into the barn from the field. Each cow was given
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ME CORRECT MY ANSWER
    11·1 answer
  • The Russo-Japanese War was a conflict between Russia and Japan that started in the year 1904. Let x represent any year. Write an
    14·1 answer
  • Pls someone I need help
    15·1 answer
  • Javier By 48 cards at a yard sale. Of the cards 3/8 were basketball cards how many cards were baseball card
    13·1 answer
  • Solve 2X +9 is less than 10
    13·2 answers
  • Multiply (2x^2-3x)(3x^2+2x-1)
    9·2 answers
  • I need to solve for x ​
    8·2 answers
  • Help please! What is 438 x 934? I'm timed (gc for the school peeps sending this to them)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!