1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arlik [135]
3 years ago
5

It cost $35 for one adult and two children to attend a show.it cost $60 for two adults and three children to attend the same sho

w.How much dose it cost one adult to attend the show?
Mathematics
1 answer:
yarga [219]3 years ago
4 0

Answer:

i got 2100

Step-by-step explanation:

i got that by multiplying 60 x 35 = 2100


hope this helps

let me know if it is right


You might be interested in
PLEASE HELP!<br><br> Lines a and b are parallel.<br><br><br><br> What is the measure of angle b?
bija089 [108]
<span>Lines a and b are parallel.
<a = 79
<b = 79
</span><d = 79
<z = 180 - 79 = 101
<y = 101
<x = 101
<c = 101
4 0
3 years ago
Sean and Leah are playing a computer game. Sean scored 72,491points. Leah scored 19,326 points more than Sean.How many points di
natita [175]
72,491 + 19,326 = 91,817
Leah scored 91,817 points
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lee wants to cut this piece of canvas into two rectangles that are 3x2 and 3x5. He wants the sum of the two small rectangles to
lord [1]
Yes because 3×2= 6 , 3×5= 15, 15 + 6 = 21
8 0
3 years ago
Jada has a rectangular garden that is 10 meters long and 20 meters wide. (1 meter = 39.37 inches) how long is the garden measure
Rina8888 [55]
I think the answer is if you multiply. 10m X 20w= 200, now if you devide 39.37 in 200 is equal to 5.08in
4 0
3 years ago
After 3 years what is the total amount of an investment of $1500 in an account paying 3.5% interest, compounded quarterly?
musickatia [10]
<span>$2,226.60 try to read it agian so easy for me

</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • -0.38 written as a fraction is _____. -7/18 -15/36 2/5
    14·1 answer
  • Here are Xavier's bowling scores:
    8·2 answers
  • 9 gallons per second equals how many quarts per minute
    9·1 answer
  • Help me please thank you (:
    9·1 answer
  • Can someone please help me! Do not input spaces. Remember an equation has an equal sign.
    9·1 answer
  • There arw 8 pencils in a package how many packages will be needed for 28 students if wach child gets 4 pencils
    8·1 answer
  • Due soon please help will give brainliest
    14·2 answers
  • Write an equation in point-slope form and slope-intercept form
    9·1 answer
  • A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • 8.1 ÷ 0.9+0.4^3 ÷ 0.8 ⋅ 30
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!