1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
3 years ago
9

A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
3 0

Answer:

it's ¢.34

Step-by-step explanation:

a gallon has 16 cups

since there are two gallons that's 32

the price of the two gallons divided my 32 is how much each cup would be so 10.88/32 would be ¢.34

You might be interested in
You ask to barrow $800 from your Uncle Raul who decides to charge you 25% monthly interest on the initial amount. Does this arra
exis [7]

Answer:

Compound interest

Step-by-step explanation:

It accumulates every month

3 0
3 years ago
write an equation in point-point form for the line through the given point with the givedescribe how the graph of y | x| -4 is l
Digiron [165]
a) The point-slope form of the equation of a line through point (h, k) with slope m is
  y - k = m(x - h)

In point-slope form, the equation of the line through (-3, -7) with slope -6/5 is
  y + 7 = (-6/5)(x + 3)


b) The graph of
  y = |x|-4
represents a translation downward 4 units of the graph of
  y = |x|
It retains the same general shape and axis of symmetry, but will have two (2) x-intercepts instead of one (1).

4 0
3 years ago
RT is a midsegment of triangle UQS.
kvasek [131]

245 because it has rt and then number s one
4 0
3 years ago
What is a ajdacent angle
icang [17]
Two angles<span> are </span>Adjacent<span> when they have a common side and a common vertex (corner point) and don't overlap</span>
3 0
3 years ago
I NEED HELP WITH MATHH
Nesterboy [21]
Hey I can help give me one moment .
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The windows on a building are proportional to the size of the building. The height of each window is 18in., and the width is 11i
    11·2 answers
  • What is the probability of rolling a number cube and getting a number greater than four?
    12·1 answer
  • Use the definition of continuity and the properties of limit to show that the function f(x)=x sqrtx/ (x-6)^2 is continuous at x=
    8·1 answer
  • Perry surveyed 60 students at her school and found that 0.45 of the students she surveyed said their favorite class is math. Ano
    12·2 answers
  • Which is 9.436 closer to, 9.4 or 9.5?
    5·2 answers
  • What is the solution set to the equation (2x – 6)(3x – 4) = 0?
    12·2 answers
  • While conducting an inventory in their bicycle shop, the owner noticed the number of bicycles is 2 fewer than 10 times the numbe
    8·2 answers
  • Which pair of slopes show that line AD is perpendicular to line BC?
    11·1 answer
  • If a /b=plq, then (a + b)b=
    10·1 answer
  • 4 people are going to a dinner party. Each person at the party will eat 5/6 pound of salad but you can only buy in pounds.If you
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!