Answer:
-1/3
Step-by-step explanation:
Answer:
200 miles
Step-by-step explanation:
63.96+(.08x)=55.96+(.12x). x=200. 63.96+(.08x200)=79.96. 55.96+(.12x200)= 79.96
Answer:
step 1: x+50+4x=90
the angle of a right-angled triangle is 90 degrees, therefore if we add everything together ,we could work out what x is.
step 2: x+50+4x=90
x+4x=50
5x=50
x=10
then you solve the equation, x is 10
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
I got 35 hours. You can solve by doing 10x+125=7x+230.