1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
3 years ago
8

At the movie theatre, child admission is $5.10 and adult admission is $9.70. On Thursday, 128 tickets were sold for a total sale

s of $896.60. How many adult tickets were sold that day?
Mathematics
1 answer:
kvv77 [185]3 years ago
6 0

Answer:

53

Step-by-step explanation:

Let x be the number of children tickets sold and y be the number of adult tickets sold. Then

x+y=128.

The cost of x children tickets is $5.10x and the cost of y adult tickets is $9.70y, so

5.10x+9.70y =896.60.

From the first equation,

x=128-y,

then

5.10(128-y)+9.70y=896.60,\\ \\652.80-5.10y+9.70y=896.60,\\ \\4.60y=243.8,\\ \\y=53.

53 adult tickets were sold.

You might be interested in
What are the lower quartile, upper quartile, and median for this box and
nalin [4]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Since spring started, Kareem has been surveying the growth of leaves on his neighborhood trees. He goes out every day and comput
Lynna [10]

Answer:

AAAAAAA

Step-by-step explanation:

did it on edge

7 0
2 years ago
Jeff bought a new jacket that had a regular price of $75.99. His mom gave him a 30% off coupon. What is the price he pays includ
solmaris [256]
  • Answer:98.99

  • Step-by-step explanation:
  • So we are gonna do 75.99+30-7=98.99 so basically he won't have enough money. Hope dat helps

8 0
3 years ago
The temperature in Moscow, Russia at 8:00 A.M. is 6 degrees
Ksju [112]

Answer:

0 degrees

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
B) Find all 3-tuples (a,b,c) satisfying
Tanya [424]
Abc is the answer hope that helps
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me on this problem.​
    8·1 answer
  • Your gym teacher needs to put 96 students into 12 equal groups. Complete the equation to show which operation to use and how man
    9·1 answer
  • During an intramural basketball game, Team A scored 14 fewer points than Team B. Together, both teams scored a total of 146 poin
    6·1 answer
  • The local store where Tim shops charges a 7% sales tax for clothing. Complete the table by figuring the cost of the jeans after
    5·1 answer
  • Which term of the sequence -3,1,5,9,... is 97?
    9·1 answer
  • The integer 4 is considered all of the following except _____.
    11·1 answer
  • Convert the function into standard form. Show your work. y-2=-3(x+4)^2
    10·2 answers
  • What is the slope of the line passing through points A and B?<br> A -2 <br> B -1/2<br> C 1/2<br> D 2
    11·1 answer
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
  • Help me! ill give brainiest. this is my finals and im not doing good!
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!