We might choose to write a recursive formula rather than an explicit formula to define a sequence because (D) the sequence is strictly geometric.
<h3>
What is a sequence?</h3>
- A sequence in mathematics is an enumerated collection of items in which repetitions are permitted and order is important. It, like a set, has members (also called elements, or terms).
- The length of the series is defined as the number of items (which could be infinite).
- Unlike a set, the same components can appear numerous times in a sequence at different points, and the order does important.
- Formally, a sequence can be defined as a function from natural numbers (the sequence's places) to the elements at each point.
- The concept of a sequence can be expanded to include an indexed family, which is defined as a function from an index set that may or may not contain integers to another set of elements.
Recursive formulas are commonly used to compute the nth term of a sequence, where a(n) is the sum of all the preceding values.
Using its position, explicit formulas can compute a(n).
Therefore, we might choose to write a recursive formula rather than an explicit formula to define a sequence because (D) the sequence is strictly geometric.
Know more about sequences here:
brainly.com/question/6561461
#SPJ4
I hope this helps you
slope = -1 x'= -3 y'=5
slope. (x'-x)=y'-y
-1. (-3-x)=5-y
3+x=5-y
y=2-x
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
Second one ...... i hope it’s right
Well, for
solving system of equations, we can use either substitution where we plug one
equation into the other, or elimination where we combine the equations.
-
Using elimination,
you would to eliminate one variable from both equations, so you automatically would
get one equation with one variable!