1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
3 years ago
13

X^2 -10x = 8 solve show work

Mathematics
2 answers:
likoan [24]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

X^2-10x-8=0

Solve simultaneously

noname [10]3 years ago
8 0
I dont know if this is correct, it's been a while

You might be interested in
Caden exercises daily by walking on a treadmill. He sets the machine so that he will walk at a steady rate of 3.6 miles per hour
babunello [35]

Answer:

a) d = 3.6t

b) 10.8 miles

c) 1.2 hours

Step-by-step explanation:

For part a:

Slope of a line: y = mx + b

In this case, the equation would be: d = mt,

where m represents the speed Caden is walking at.

Note: b = 0 in this case because when Caden starts walking on the treadmill, he hasn't really covered any distance yet.

Therefore, plugging in a speed of 3.6 miles per hour, the equation is:

d = 3.6t

For part b:

This is a simple instance of plugging in 3 hours for our t value.

Therefore, d = 3.6 (3)

d = 10.8 miles

For part c:

In this case, we are given that d = 4.32 miles.

Therefore, 4.32 = 3.6t

Dividing both sides by 3.6, we get

t = 1.2 hours

5 0
3 years ago
The area of the pool is 150feet the pool is 5ft deep what is the volume​
Vlad [161]

Answer:

750 cubic (^3) feet

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Hi can someone please help me?
jasenka [17]
Evaluate.
1934917632
this is evaluation
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kim spent $33 on a magazine and
loris [4]

Answer:

Seven candy bars.

Explanation:

Suppose the number of candy bars purchased is x

The questions say he bought A magazine, means one magazine

the equation is:

4x + 5 = 33

4x = 33 – 5

4x = 28

x = 7

Kim bought 7 candy bars.

Hope this helps! :)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A point of symmetry is a point around which a shape can be rotated without changing any of its characteristics. A. True B. False
    8·2 answers
  • Explain how the values of h and k in y=|x-h|+k affect the graph of y=|x|
    8·1 answer
  • Please Please Please Help Me
    5·1 answer
  • A parabola passes through the points (0,-2) (2,-6) and (5,3) what is the equation of the parabola in standard form?
    14·1 answer
  • What equation has a solution of 2/3 for x
    6·1 answer
  • The temperature of a weather station was 12.8 °F at midnight and fell 1.4 °F each hour for six hours. Which of the following sol
    8·2 answers
  • The elevator of a local hotel has a maximum weight capacity of 2,000 pounds. There are already people on the elevator that have
    13·1 answer
  • M is the midpoint of segment CD. A is a point not on CD. If m
    5·1 answer
  • A litter of puppies has some male and
    14·1 answer
  • © On Wednesday, Simran walked from home to the train station.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!