Answer: $20
$48/24 = $2 for each candy bar
10 candy bars * $2 = $20
The quotient to 1.44 and 0.4 equals to 3.6
To find the unit rate, divide total miles by number of gallons:
418 miles / 16 gallons = 26.125 miles per gallon
Round the answer as needed.
4x-7x= 13
⇒ -3x= 13
⇒ x= 13/(-3)
⇒ x= -13/3
The final answer is x= -13/3~
Answer:
<h2>135 degrees</h2>
<h2>To find the measure of the angles, we know that the sum of all the angles is 1080 degrees (from above)... And there are eight angles... So, the measure of the interior angle of a regular octagon is 135 degrees.</h2>