Answer:
Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:
Simplify the expression
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer:
The horizontal distance from the plane to the person on the runway is 20408.16 ft.
Step-by-step explanation:
Consider the figure below,
Where AB represent altitude of the plane is 4000 ft above the ground , C represents the runner. The angle of elevation from the runway to the plane is 11.1°
BC is the horizontal distance from the plane to the person on the runway.
We have to find distance BC,
Using trigonometric ratio,

Here,
,Perpendicular AB = 4000


Solving for BC, we get,

(approx)
(approx)
Thus, the horizontal distance from the plane to the person on the runway is 20408.16 ft
196 Miles
184.63-19.99=164.64
164.64/.84= 196