1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr [31]
2 years ago
11

Amelia runs a farm stand that sells strawberries and peaches. Each pound of strawberries sells for $1 and each pound of peaches

sells for $4. Amelia sold 3 times as many pounds of peaches as pounds of strawberries and she made $182 altogether. Determine the number of pounds of strawberries sold and the number of pounds of peaches sold.
Mathematics
2 answers:
ivolga24 [154]2 years ago
6 0

Answer:

<u><em>14 pounds of strawberries and 42 pounds of peaches are sold</em></u>

Step-by-step explanation:

Suppose the pounds of strawberries sold are x and pounds of peaches sold are y. then

$182= x(1) + y(4)--------A

or 182= x(1) +3x(4)------- B

182=x+12x

182/13=x

x=14

Inessa [10]2 years ago
6 0

Answer: the number of pounds of strawberries sold is 14 pounds and the number of pounds of peaches sold is 42 pounds

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of pounds of strawberries sold.

Let y represent the number of pounds of peaches sold.

Amelia sold 3 times as many pounds of peaches as pounds of strawberries. This means that

y = 3x

Each pound of strawberries sells for $1 and each pound of peaches sells for $4. She made $182 altogether. This means that

x + 4y = 182 - - - - - - - - - - 1

Substituting y = 3x into equation 1, it becomes

x + 4×3x = 182

x + 12x = 182

13x = 182

x = 182/13 = 14

y = 3x = 3×14 = 42

You might be interested in
Help me please! :) <br><br> which one is it
Sonja [21]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The angle Johnny holds his pen on paper creates a linear pair. The measure of one angle is 13x + 7. The
tresset_1 [31]
<h3>The value of x is 4.10</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

The angle Johnny holds his pen on paper creates a linear pair

Angles in a linear pair are supplementary angles

Two angles are supplementary, when they add up to 180 degrees

The measure of one angle is 13x + 7

The  measure of the second angle is one less than twice the first angle

Therefore,

Measure of second angle = twice the first angle - 1

Measure of second angle = 2(13x + 7) - 1

Measure of second angle = 26x + 14 - 1

Measure of second angle = 26x + 13

Therefore,

Measure of first angle + measure of second angle = 180

13x + 7 + 26x + 13 = 180

39x + 20 = 180

39x = 180 - 20

39x = 160

x = 4.1

Thus value of x is 4.10

3 0
3 years ago
What is the solution to 3x + 2.4 ≥ 3.0​
vichka [17]
3x _> 3.0 - 2.4
= 3x _> 3/5
= 1/5
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The National Science Foundation (NSF) offers grants to students who are interested in pursuing a college education. The student
AlexFokin [52]

Answer:31,606 explanation: took edg test

8 0
1 year ago
I'm sorry but what!? Can someone help?
tatiyna

Step-by-step explanation:

Axis of symmetry for quadratic ax² + bx² + c:

x = -b/2a.

Therefore for y = x² - 4x + 2,

-b/2a = -(-4)/2(1) = 2

The axis of symmetry is x = 2.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the bakers at healthy bakery can make 270 bagels in 10 hours. how many bagels can they bake in 19 hours? what was the rate per h
    14·1 answer
  • It takes 3.5 ounces of cocoa
    10·1 answer
  • The graph shows the growth of a tree, with x representing the number of years since it was planted, and y representing the tree’
    12·2 answers
  • Find the unit rate
    13·1 answer
  • How much more would you earn in the first investment than in the second investment? $22,000 invested for 40 years at 14% compoun
    11·1 answer
  • What is -5+x/4&gt;1? <br> Thanks!
    15·1 answer
  • What 42 rounded to the nearest ten​
    12·1 answer
  • What is the measure of EBG?
    11·1 answer
  • 700 students attend Ridgewood Junior High School. 5% of students bring their lunch to school everyday. How many students brought
    7·1 answer
  • I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER. What is the volume
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!