Answer:
option c
Step-by-step explanation:
explaination is in pic below
Answer: D
Step-by-step explanation:
You have -5 1/2 to find the complete opposite all you have to do is take away the negative sign and find the number on the number line.
Good luck !
Answer:
Distance to from house to school to community center
2+10=12
So, the Distance from house to school to grocery store is greater than Distance to from house to school to community center.
Step-by-step explanation:
Hope this helps you ^^
Have a great day and enjoy your assignment!
Best of Luck!
~sunny~ :p
Area is supposed to be multiplied by 2.
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag