A dilation is when the figure is enlarged and a reduction is when the figure is reduced, smaller.
The scale factor for dilation is > 1 and reduction >0,<1
So you would start with removing the parentheses so 6- - 4 would be 6+4 because the double negative and then that would be 10 so 7 times 10 so your answer is 70
Answer:
$5.31/lb
Step-by-step explanation:
Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.
Answer:
The answer is B. Hope this helps!
Step-by-step explanation:
105 degrees is from a b to d and a b to c is 75 and 105 - 75 =30.