1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
9

.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Mathematics
1 answer:
BabaBlast [244]3 years ago
8 0

Answer:

Uhm.. What is this? Just random?

You might be interested in
5. In the figure, . Solve for . Show your work.
natima [27]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

6/10=9/x

cross multiply

6x=9*10

6x=90

x=90/6x=15

3 0
4 years ago
If five notebooks cost $5.25 how much would 3 cost?
34kurt
3.15. Just find the unit rate which is 1.5 and multiply that by 3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The base of a 13 foot ladder is 5 feet away from the wall. How far up the wall does the ladder reach? A)8 feet B)10 feet C)12 fe
Lisa [10]

You are solving for the height. Use the formula:

c² - b² = a²      in which c = hypotenuse

(13)² - (5)² = a²

Simplify

169 - 25 = a²

144 = a²

Isolate the a. Root both sides

√144 = √a²

a = √144

a = √(12 x 12)

a = 12

C) 12 feet is your answer

~

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Wolboldt ordered her daughter a book that cost $18.00. Tax is 6%. How much tax will she have to pay????
UNO [17]

Answer:

$ 1.80

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If kootie weighs 500 and gains 98 pounds in 2 days how much does he weigh
bezimeni [28]
598
explanation: 500+98= 598
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A sporting goods store pays $150 for a rubber raft. The percent of markup is 55%. Find the raft’s selling price.
    12·1 answer
  • it cost $20 per hour to bowl and $3 for shoe rental. write a verbal model and algebraic expressions to represent the cost for n
    10·1 answer
  • Find the value of x in the figure
    9·2 answers
  • Does a two-digit number exist such that the digits sum to 9 and when the digits are reversed the resulting number is 9 greater t
    6·2 answers
  • What property is this 42times 1=42
    6·1 answer
  • Please hurry and explain
    6·2 answers
  • Matt and Kelly both purchased the same type mulch to be used in a garden. They both spent exactly $60 each on mulch. • Matt purc
    10·1 answer
  • Can someone tell me how to do this task please?
    10·1 answer
  • Find the value of x - this is circle segments.
    10·1 answer
  • Which choices are correct when determining the distance between −56 and −31?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!