1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serggg [28]
4 years ago
5

Keith uses 18 cherries and 3 peaches to make a pie filling. Lena uses an equivalent ratio of cherries to peaches when she makes

pie filling. Can Lena use a ratio of 21 cherries to 6 peaches?
Mathematics
2 answers:
kotykmax [81]4 years ago
5 0

Answer:

No, Lena cannot use a ratio of 21 cherries to 6 peaches because it is not equivalent to the equivalent ratio of cherries to peaches.

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Keith uses 18 cherries and 3 peaches to make a pie filling

We find the ratio of number of cherries to number of peaches in the pie.

Equivalent Ratio =

\displaystyle\frac{\text{Number of cherries}}{\text{Number of peaches}} = \frac{18}{3} = \frac{6}{1} = 6:1

This ration can be interpreted as:

There are 6 cherries in the pie for every 1 peach in the pie.

We have to check whether  Lena can use a ratio of 21 cherries to 6 peaches.

Lena's ratio of number of cherries to number of peaches in the pie =

\displaystyle\frac{\text{Number of cherries}}{\text{Number of peaches}} = \frac{21}{6} = \frac{7}{2} = 7:2 \neq 6:1

No, Lena cannot use a ratio of 21 cherries to 6 peaches because it is not equivalent to the equivalent ratio of cherries to peaches.

Yuliya22 [10]4 years ago
3 0
No, she cannot use a ratio of 21 to 6. You can figure this out in a few different ways. First you can simplify down the fraction 18/3, to get 6/1. 6/1 does not equal 21/6, because 21/6 equals 7/2. However, 6/1 it does equal 36/6. You could also noticed that three doubles to make six, yet 18 does not double to make 21
You might be interested in
In a deck of cards what's the probability of drawing a Face Card (king, queen, jack)
Bumek [7]

Answer:

3/13

Step-by-step explanation:

There are 52 card in a deck of cards

12 of them are face cards   3 cards *4 suits =12

P (face card) = 12/52 = 3/13

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Easy :)<br> solve any ones you want
liberstina [14]

Answer:

3. D, Additive Property of Equality

4. x < 2

5. attached graph

Step-by-step explanation:

3. Additive Property of Equality: this means that you can add/subtract a number from one side, as long as you can do it to the other. as shown in steps 4 and 5, this is what they have done in order to get x by itself.

4. to solve -3x + 8 > 2x - 2, we want to get <em>x</em> by itself on one side. we can treat the inequality sign as an equal sign to solve

-3x + 8 > 2x - 2 < -- subtract 8 from both sides to get -3x alone

-8                -8

-3x > 2x - 10 < -- subtract 2x from both sides to get 2x with the -3x

-2x   -2x

-5x > -10 <-- divide both sides by -5 to get <em>x</em> alone

when we divide by a negative number in an inequality, we flip the sign. so > becomes < once we divide by -5. this is important to ensure we get the right answer

-5x/-5 = x

-10/-5 = 2

x < 2

this inequality means that any value for <em>x</em> has to be <em>less than</em> 2 in order for the inequality to be true

on a number line it would look like the following:

<---------------2) - - - - - - - - >

the numbers to the left of 2 would be shaded in, as those are less than 2. the number 2 would have either an open circle on top of it or a parentheses facing to the left, either one works.

5. to graph y < 2/5x - 4, we want to get this equation into slope intercept form which is y = mx + b, where mx is the slope and b is the y-intercept

again, treat the inequality symbol as an = sign in this case and solve to get y by itself

y = 2/5x - 4 <--- this is already in slope intercept form, so we do not need to solve for y in this case.

to graph this, we would need to start at the y-intercept which is (0, -4). i will attach a graph to make this a bit easier visually

from there, you would use the slope to find another point on the graph. the slope is rise/run which also means y/x.

so you would need to go 2 units up from (0, -4), and 5 units right from where you landed

since this is an inequality, we will need to find any answers on the graph that satisfy the inequality by shading in the region where those points are solutions.

to do this we need to find a test point. a test point tells us whether or not that point and anything in its section is included in the solution. if the inequality is true with the test point, that answer and anything in that section is included in the answer. if its false, that point and everything in that section is not included.

you can always use the origin (0,0) if its not graphed on the line. in this case, we will use the origin as a test point. so plug in the test point into the original inequality

y < 2/5x - 4

0 < 2/5(0) - 4

0 < -4 <-- this is false and (0,0) and anything in its section is not included as a solution, so you would shade below the line as (0,0) was above the line, and anything above the line cannot be used as a solution to the inequality

graph the line connecting the two points using a dotted line as the inequality symbol is <, meaning points on that line are not solutions to the inequality

with the graph i attached, shade in the entire dark blue area. the graph is a bit rough but your graph should look similar to that

4 0
3 years ago
3x - 2y = 10
natka813 [3]
3x - 2y = 10
10x + 2y = 8 (everything *2)
minus
Therefore final equation is -7x = 2 B
3 0
3 years ago
Maria wants to buy a new phone researching realized that the best price and 147.86 US dollars at the time of purchase it still a
ella [17]

Answer:

0.6763154335

Step-by-step explanation:

because. 10%is the same as 10 over 100 .because percent means 100. so you say 100÷10=10. then you say 10×14.786. this is how I got the answer.

7 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which will result in a difference of squares? (–7x + 4)(–7x + 4) (–7x + 4)(4 – 7x) (–7x + 4)(–7x – 4) (–7x + 4)(7x – 4)
    10·2 answers
  • Use distributive property to find the product of 27 and 54
    13·1 answer
  • What is the answer to this 6.7w- (-3)w = -5?
    13·2 answers
  • The perimeter of a rectangular room is 194 feet. Find the length and width of the room if the length is 7 feet longer than twice
    11·1 answer
  • Tell whether the ordered pair is a solution of the equation y=4x; (2,8)
    10·2 answers
  • I would like to know this answer because this is trickey
    5·1 answer
  • 5<br> 4<br> 3<br> 2<br> 1<br> 0<br> -2 -1 0 1<br> 5<br> -2<br> b =<br> m =<br> Inequality =
    10·1 answer
  • Please he me the correct answer
    9·2 answers
  • Suppose that you toss 10 coins at once, repeatedly. How many heads should occur in each toss?
    9·2 answers
  • The following week, clare earns $75 from delivering newspapers and deposits it in her account. What will her account balance be
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!