1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
3 years ago
8

10,13,16,19 What is the 30th term?

Mathematics
1 answer:
Komok [63]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

An=A1+(n-1)d

A30=10+(30-1)3

A30=10+(29)3

A30= 10+87

A30=97

it takes me a centuary to type

You might be interested in
Please help! Will give brainliest to correct answer! (1/3) - 50 POINTS - please no wrong answers.
astraxan [27]

Answer:

( 6, pi/6)

Step-by-step explanation:

( 3 sqrt(3), 3)

To get r we use x^2 + y ^2 = r^2

( 3 sqrt(3) )^2 + 3^2 = r^2

9 *3 +9 = r^2

27+9 = r^2

36 = r^2

Taking the square root of each side

sqrt(36) = sqrt(r^2)

6 =r

Now we need to find theta

tan theta = y/x

tan theta = 3 / 3 sqrt(3)

tan theta = 1/ sqrt(3)

Taking the inverse tan of each side

tan ^-1 ( tan theta) = tan ^ -1 ( 1/ sqrt(3))

theta = pi /6

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the subtraction equation one half minus three sevenths equals blank. Use multiplication to create equivalent fractions.
serg [7]

Answer:

b

Step-by-step explanation

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve in 5 + in 2x = 3
faltersainse [42]

\ln5+\ln 2x=3\\\\\ln10x=3\\\\e^3=10x\\\\x=\dfrac{e^3}{10}

3 0
3 years ago
Today everything at a store is on sale The store offers a 20% discount The regular price of a tshirt is 18$ what is the discount
kirill [66]
The discounted price is $14.40. Hope this helped.
6 0
3 years ago
What is -5x to the -3 power?
Alinara [238K]

-125x

hope this helps!!!!!


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!-What is the recursive rule for this geometric sequence?
    6·2 answers
  • Determine the value of<br> b2 - 4ac<br> when:<br> a=0<br> b=4<br> C=100
    6·1 answer
  • A car travels at a speed of 85 miles per hour.how far will it travel in 15minutes?
    13·1 answer
  • What is the verbal expression for 2/3 * 1/2
    8·1 answer
  • Can someone please check my answer? thank you :)
    11·1 answer
  • State the restrictions on the range for y=x^4+8x^3+k
    9·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it
    14·1 answer
  • Ms. Garza is an architect who is helping with the set design for a school play. She was asked to cover the figure on the left wi
    10·2 answers
  • 8. Fred is ordering pies for a family reunion. Each pie costs $4.50. For orders
    10·2 answers
  • James and Sarah went out to lunch. The price of lunch for both of them was $80. They tipped their server 25% of that amount.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!