1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnZ [28]
2 years ago
8

(2 − 4) − (3 + 5) + ( − 6) − (5 + 7)

Mathematics
1 answer:
Flauer [41]2 years ago
8 0

Answer:

It is - 28

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Simplify: 5d + 3 + 2h + 1 + 3h + 2d
dimaraw [331]
7d + 5h + 4

dhehshshep
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Need help with this math question please
lesya692 [45]

Answer:

See below for answer.

Step-by-step explanation:

RP/RT =RQ/RS                  Given

∠R = ∠R

ΔPQR similar to Δ TSR      If the measures of two sides of a triangle are proportional to the measures of two corresponding sides of another triangle and their included angles are congruent, then the triangles are similar.

3 0
2 years ago
Find the value of x. Show work if you can
vova2212 [387]

Answer:

Step-by-step explanation:

number of side = n =7

Sum of all the angles of  given polygon = (n -2)*180 = 5 *180 = 900

x + 140 +133 +145 + 117 + 119 + 125 = 900

                                             x +  779 = 900

                                                    x     = 900 - 779

x = 121

4 0
3 years ago
Please answer please please
jeyben [28]

Answer:

96 i think

Step-by-step explanation:

i did 480/5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alec opened up a savings account with $2,500 and the account will earn 3.5% simple interest. How much money will he have in 15 y
inna [77]

Answer:

3812.5

Step-by-step explanation:

2500 x 3.5% = 87.5 x 15 = 1312.5 + 2500 = 3812.5

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The cost of 8 muffins and 2 quarts of milk is $18. The cost of 3 muffins and and one quart of milk is $7.50. How much does 1 muf
    8·1 answer
  • What is the Expanded form of 26
    15·1 answer
  • Find the unit rate of buying a $36 shirt and getting another one for equal or lesser value for free
    9·1 answer
  • PLEASE HELP WITH 10 AND 11
    6·1 answer
  • Which is bigger 2/5 or 3/10
    5·2 answers
  • Find the difference x/25x-125-1/x^2-5x
    9·1 answer
  • OPEN MIDDLE - Building Shelves 1 Directions: Using the digits 0 to 9 at most one time each, fill in the boxes to make the follow
    5·1 answer
  • Use the substitution method to find the solution for the system of equations. Write the answer as an ordered pair. 3x+2y=23 (1/2
    14·1 answer
  • Perform the indicated operation.
    10·1 answer
  • I need an answer for this:
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!