1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kobusy [5.1K]
3 years ago
8

8. There are 3 people who work full-time and are to work together on a project, but their total time on the project is to be equ

ivalent to that of only one person working full-time. one of the people is budgeted for 1 /2of his time to the project and a second person for 1/3 of her time, what part of the third worker’s time should be budgeted to this project?
Mathematics
1 answer:
Mama L [17]3 years ago
5 0

Answer:

1/6 of the third workers time

Step-by-step explanation:

one of the people is budgeted for 1 /2 of his time to the project and a second person for 1/3 of her time

Let x be the third workers time

Let the completed job time = 1

Time taken for 3 workers to complete the job = 1

\frac{1}{2}+ \frac{1}{3} + x= 1

now we solve for x

LCD = 2*3 = 6

We multiply the whole equation by 6

\frac{1}{2}*6+ \frac{1}{3}*6 + x*6= *6

3 + 2 +6x = 6

5 + 6x = 6

subtract 5 on both sides

6x = 1

divide both sides by 6

x= \frac{1}{6}



You might be interested in
Determine the value of s, the arc length (measured in inches) cut off in a circle with a radius of 3.4 inches by an angle with a
AleksandrR [38]

Answer:

Arc length s = 15.3 inches

Step-by-step explanation:

We know that length of an arc that subtends an angle θ radians at the center is given by

s=r\times \Theta

where

r is the radius of the circle

θ  is the angle subtended in radians

Thus applying values we get s=3.4\times \ 4.5radians

thus s = 15.3 inches

4 0
3 years ago
WILL<br><br><br> GIVE <br><br><br> BRAINLIST<br><br><br><br> ...<br> ..<br> MATH
Hatshy [7]

Answer:

according to meh it's -213

\(◎o◎)/

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A donut shop requires customers to spend at least $4 in order to use their debit card to pay for a purchase. Maya wants to buy a
Anuta_ua [19.1K]

Answer:            

x+$1.20 ≥ $4

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate for miles per hour. Round to the nearest hundredth if necessary. A cyclist rides 65 miles in 3 hours.
Natasha2012 [34]

22 (rounded to the nearest one)

4 0
3 years ago
Please help me out ;)
borishaifa [10]

Answer:

(-5,-9)

Step-by-step explanation:

you need to check which line the dot ison

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the y-intercept of the line shown?
    12·2 answers
  • Find the value of the missing variables.
    10·1 answer
  • Pls help me I’m timed
    12·1 answer
  • Daphne gave away three more than half of her apples. she gave away 17 apples in all. how many apples did daphne have
    12·1 answer
  • What is the sum of 2/10 and 20/100
    15·2 answers
  • Please Help, This is a mathematical question, which I'm confused on.
    11·2 answers
  • mary anne sold 20 necklaces and bracelets at the craft fair. she sold 3 times as many necklaces ad bracelets. how many bracelets
    9·1 answer
  • Identify all statements that are true.<br> A translation is a slide of a congruent shape.
    13·2 answers
  • Kl =4x+3 jk =4x+2 and jl =45 find kl
    9·1 answer
  • Simplify sec^2x-tan x-3
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!