1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
6

Which expression can be used to find the surface area of the following rectangular prism?

Mathematics
1 answer:
Iteru [2.4K]3 years ago
4 0
A is the right answer
You might be interested in
2. A bicycle trail is 65 miles long. Rashid
Tresset [83]

Answer:

35 more miles

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
$2,500 for 25 years at<br> 2.75% annual simple<br> interest
xxMikexx [17]

Answer:

4,218.75

Step-by-step explanation:

Lets say that P is your starting principal (spelled -pal and not -ple, because Your Money is Your Pal), r is the interest rate (expressed as a decimal), and Y is the number of years you invest. Then your future value will be:

P (1 + rY) (Simple Interest)

P (1 + r)Y (Annually Compounded Interest)

Note the two formulas give the same answer for one year. After that, compound interest takes off.

3 0
3 years ago
Kiara spent $36 and had $12 left.<br><br> what percent money did she spend
Illusion [34]

Answer:

she spent 75%

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the simplest form of 0.875 as a fraction
alexandr402 [8]
Answer:

0.875 is equivalent to 7/8

Leave a thanks if this helped
5 0
3 years ago
Suppose j varies jointly with g and v, and j=1 when g=4 and v=5. what is j when g=10 and v=9?
Tems11 [23]
J\alpha gv
j=agv where a is a constant of proportionality.
j=1 when g=4 and v=5
1=a*4*5
1=20a
a=1/20
a= 0.05
j=0.05gv
When g=10 and v=9,
j=0.05*10*9
j=0.5*9
j=4.5
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the zeros of f(x) = x2 – 8x + 16?
    11·2 answers
  • What is 5/6 turned into a decimal
    13·2 answers
  • Select the three unit rates that can be used to describe the price of coffee. $2.10 per cup $6.00 per 16 ounces $8 per can $11 p
    15·2 answers
  • The entrance fee for Mountain World theme park is $15. Visitors purchase additional $2.25 tickets for rides, games, and food. Th
    6·1 answer
  • A toaster oven usually sells for $64. If the toaster oven is 30% off, and sales tax is 5%, what is the total price of the toaste
    12·1 answer
  • A ________ indicates how far an individual raw score falls from the mean of a distribution; the ________ indicates how the score
    5·1 answer
  • A circle has an area of 81
    12·1 answer
  • You are selling tickets for a high school play student tickets cost $4 and adult tickets cost $6, you sell 450 tickets and colle
    12·1 answer
  • Need help Which one is it?
    14·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cpi%20-%201" id="TexFormula1" title="\pi - 1" alt="\pi - 1" align="absmiddle" class="latex-f
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!