1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yKpoI14uk [10]
2 years ago
5

What is the total weight, in pounds, of 100 sharks that each weigh 5.015× 10 (to the 3rd power) pounds

Mathematics
1 answer:
Alexandra [31]2 years ago
7 0

Answer:

12612837.8375

Step-by-step explanation:

first you have to multiply 5.015 x 10 and you get 50.15 the put that to the power of 3 and then multiply the total by 100.

You might be interested in
Combine Like Terms : 12x^4-2x+6x^4-10x
zmey [24]
Should be 18x^4-12x.
Let me know if you want more of an explanation.
3 0
3 years ago
14/N = 7/4 , what is n
crimeas [40]

14/N= 14 divided by _____ = 1.75

7/4= 1.75
(Numerator divided by denominator)



So, now fill in the blank, which is your variable. (N)

6 0
3 years ago
If a circle is 9 pi cm what is the radius of the circle
olganol [36]

Answer:

<h2>          4.5 cm</h2>

Step-by-step explanation:

L = 2×π×r

9π cm = 2πr

9 cm = 2r

r = 4.5 cm

5 0
2 years ago
ANSWER ASAP FOR BRAINIEST AND 100 POINT ASAP<br> Find the value of x in the triangle.
deff fn [24]

The total measure of all the angles in a triangle is 180°.

Since there is already a 90° angle, the other 2 angles must also add up to 90°.

The only answer that fits is x = 9.

Check:

9x7 = 63°

3x9 = 27°

Add up = 90°

:)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write each as an algebraic expression
son4ous [18]
1. 4+w=
2. x*10=
3. 40/4=x
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help help help help help help help
    8·2 answers
  • ​On the directed line segment from R to S on the coordinate plane ​above, what are the coordinates of the point that partitions
    7·1 answer
  • Irene solved this problem. Tony bought 3 pounds of oranges. He paid $0.95 per pound. How much did Tony pay for the oranges? Iren
    6·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
    15·2 answers
  • (BRAINLIEST)PLEASE HELP ASAP!!
    8·1 answer
  • A 22 inch TV costs $140. <br> It is on sale for 20% off.<br> How much will you save?
    12·2 answers
  • What is the 20th term of the arithmetic sequence<br> 3, 9, 15, 21, 27, ...?
    7·2 answers
  • What is a possible solution set to x + 7 ≤ -9 ?
    8·2 answers
  • What does any order grouping mean when adding expressions<br><br> Which properties are used?
    13·2 answers
  • Me ayudan por favor gracias​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!