1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
3 years ago
11

I’ve been stumped on this question for a while (picture included)

Mathematics
1 answer:
julsineya [31]3 years ago
4 0

Answer:

Since the question is indicating to use a graphing calculator, we can assume that we would be required to graph both of the equations.

Red = \sqrt{x+2}

Blue = 3x^2-4x-1

By graphing those equations, we can determine the solution(s)

The points where the graphs intersect would be your coordinates to derive your solution

Red = (1.864, 1.966)

Blue = (-0.427, 1.254)

The solutions would be the x-value of the ordered pair, in this case,

x = 1.864 AND x = -0.427

You might be interested in
Mr. Bryon bought a gas can with 4 1/4 gallons of gasoline in it. He used 1/4 of the amount in the can to mow his lawn. How many
alisha [4.7K]
Do 4 1/4 - 1/4 which is easy, just take away the 1/4 and you get 4, so he used 1/4 gallons
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A firm has a beta of 1.3 and a debt-to-equity ratio of .4. The market rate of return is 11.6
Citrus2011 [14]

Beta= 1.3

Debt to equity ratio= 0.4

Market rate of return= 11.6%

= 11.6/100

= 0.116

Tax rate= 32%

= 32/100

= 0.32

Risk free rate=  3.3%

= 3.3/100

= 0.033

Pretax cost of debt= 7.2%

= 7.2/100

= 0.072

The firm's WACC can be calacluated as follows

RS= 0.033+1.3(0.116-0.033)

= 0.033+1.3(0.083)

= 0.033+0.1079

= 0.1409

WACC= (1/1.4)(0.1409)+(2/1.4) (0.072)(1-0.32)

= (0.7142)(0.1409) + (1.4285)(0.072)(0.68)

= 0.1006+0.0699

= 0.1705(100)

= 17.05%

Hence the firm's WACC is 17.05%

6 0
2 years ago
Jonah is mowing lawns for a summer job. For every mowing job, he charges an
dem82 [27]

Answer:

$2.00

Step-by-step explanation:

8 times 6= 56

58 - 56= 2

5 0
3 years ago
What is the unit rate of 32 miles per gallon
pishuonlain [190]
The unit rate of 32 is 12
6 0
3 years ago
Please could someone help!
melisa1 [442]

Answer:

<h2>32.16 \: grams</h2>

solution,

mass = volume \times density \\  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  =  2.4 \:   \frac{g}{ {cm}^{3} }   \times 13.4 \:  {cm}^{3}  \\  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  = 2.4 \times 13.4 \: \: grams  \\  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  = 32.16 \: \: grams

Hope this helps...

Good luck on your assignment..

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A car travels 160km in 2 hours.<br> What is the average speed of the car?
    8·2 answers
  • Mikw earned %ll.76 per hour for working 23.5 hours last week. how much money did mike earn last week?\
    9·1 answer
  • I need help how to solve it mot the answer plz and thank u
    5·2 answers
  • A football field has the shape of a rectangle with dimensions of 300 feet long and 160 feet wide. If a fan was to run diagonally
    12·2 answers
  • What is ???????????????? 2/3 3/4?
    6·1 answer
  • Please help ​What is the equation of a line with a slope of ​ ​ −4 ​ ​ and a point ​ (−2, 5) ​ on the line?
    7·2 answers
  • What is a multiple in math
    13·1 answer
  • Aldo made a shirt using 1/5 meters of yellow fabric and 2/3 meters of red fabric. How many meters of fabric did he use in all? W
    6·1 answer
  • Pls answer this plssssssssssss​
    15·2 answers
  • Maria has a job picking apples. She can pick 52 apples per hour. How many apples can she pick in 45 minutes.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!