1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali5045456 [20]
3 years ago
9

Riley has 250 marbles in his collection.if 50 of them are red,what percent of them is red

Mathematics
2 answers:
Lady_Fox [76]3 years ago
6 0

Riley has 250 marbles in his collection. 50 of the marbles are red.

The fraction \frac{50}{250} represents the 50 marbles that are red out of all the marbles. We can find out what percent of marbles are red by changing the fraction \frac{50}{250} to a percent.

The fraction \frac{50}{250} can be reduced to \frac{1}{5} by dividing both the numerator and denominator by the greatest common factor of 50 and 250.

1 ÷ 5 = 0.2

0.2 × 100 = 20%

Therefore, 20% of the marbles are red.

sleet_krkn [62]3 years ago
5 0

Fraction which are red = 50/250

= 1/5

To get the percent we multiply by 100:-

1/ 5  * 100

= 100/5

= 20%  answer

You might be interested in
Fr33 points and brainly but first I need you to say to yourself that your AWESOME THE WAY you are!
sveticcg [70]

I AM AWESOME THE WAY I AM!

Thanks… that somehow made me feel better…

I think your awesome too! <3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anna bought 8 goldfish and 2 rainbow fish for her aquarium. The rainbow fish cost 6 dollars more than the goldfish. She paid a t
Anton [14]
Let the price of the goldfish be x
Let the price of the rainbow fish be y

Anna bought 8 fish, therefore, Anna paid 8x for the gold fish
Anna bought 2 rainbow fish, therefore, Anna paid 2y for the rainbow fish

We know that the total amount that Anna paid is 37$.
Therefore:
8x + 2y = 37 ..................> equation I

Now, we know that the rainbow fish cost 6$ more than the goldfish (since the verb "cost" is plural, therefore the total payment of rainbow fish is 6$ more than the total payment of gold fish).
Based on this,
2y + 6 = 8x 
2y = 8x - 6 ...................> equation II

Substitute by equation II in equation I, we can get the following equation:
8x + 8x - 6 = 37 
16x = 43 ................> The desired equation (equation III)

Solving equation III, we can calculate the price of one gold fish as follows:
16x = 43
x = 2.6875$

If we substitute by the value of x in equation I, we can calculate the price of one rainbow fish as follows:
8(2.6875) + 2y = 37
y = 7.75$
5 0
3 years ago
-4x -y+4 x=-1/4 y=3 evaluate the expression
Romashka [77]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

-4x -y + 4

=-4*-1/4 -3 + 4

=1+1

=2

5 0
2 years ago
Can someone pls help and ty
SOVA2 [1]

Answer:

well its obtuse and obtuse triangles are more than a right angle or should i say not 90* degrees

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. Melissa went to lunch with two friends. She purchased 3 corn dogs, 2 fruit cups, and
Lena [83]

Answer:

14 is the answer.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 625×2 is not 1,350, it is actually 1,250 but 675×2 is 1,350 though... it's ok everybody makes mistakes anyways, that's the best
    12·1 answer
  • I need help is due in 20 minute
    7·1 answer
  • When you solve a problem involving money, what can a negative number represent
    6·2 answers
  • Help with the answer.
    8·1 answer
  • Helpp pleaseee! <br> I need to pass
    9·1 answer
  • Myra was putting her photos in an album with 3 photos on each page. If she had 11 hiking photos and 10 camping photos how many p
    5·2 answers
  • Ajar holds 2 gallon of juice when it is ? tull. Which staternent best describes the quotient of
    12·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
    7·1 answer
  • What is first the statement or proportion
    6·1 answer
  • Jamie writes -2°C &gt; -5°C to compare the temperature on two January days. Explain why you agree or disagree with him
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!