1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
almond37 [142]
3 years ago
7

A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen

Mathematics
1 answer:
ArbitrLikvidat [17]3 years ago
6 0

Answer: 6.10

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the domain of this graph​
Naddik [55]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

b is the range

8 0
2 years ago
Select linear or nonlinear
seraphim [82]
Linear because i said so
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on this question please hurrrrrrryyy
lbvjy [14]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

They all seem to be plotted correctly in accordance with the graph

7 0
2 years ago
Laura’s printer takes 5 minutes to print 85 pages.
evablogger [386]

Answer:

17.

Step-by-step explanation:

<u>Divide 85 by 5 to find the unit rate:</u>

<u />\frac{85}{5} =17

17 represents the amount of pages printed for 1 minute.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The school uses between 300 and 400 sheets of paper per school day. If paper costs the school $2.00 per 100 sheets, approximatel
Nady [450]

Answer:

  • Option A. $140.00

Explanation:

<u>1. Using the minimun number of sheets  of paper in the interval [300, 400]</u>

a) Cost: $ 2.00 / 100 sheets

b) 300 sheets / day × $ 2.00 / 100 sheets = $ 6.00 / day

c) Approimately 20 school days per month:

  • $ 6.00 / day × 20 day = $ 120.00

<u>2. Using the maximum number of sheets of paper in the interval [300, 400]</u>

a) Cost: $ 2.00 / 100 sheets

b) 400 sheets / day × $ 2.00 / 100 sheets = $ 8.00 / day

c) Approimately 20 school days per month:

  • $8.00 / day × 20 day = $ 160.00

<u>3. Middle value:</u>

Calculate the middle value between $160.00 and $120.00

  • [$120.00 + $160.00] / 2 = $140.00

Thus, the answer is the option A.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A metalworker has a metal alloy that is 30?% copper and another alloy that is 55?% copper. How many kilograms of each alloy shou
    12·1 answer
  • PLEASE HELP DO NOT WASTE ANSWERS FOR GEOMETRY URGENT WILL MARK BRAINLIEST
    7·1 answer
  • A ball is thrown vertically in the air with an initial velocity of 60 feet per second from an initial height of 6 feet. The equa
    15·1 answer
  • Please show how to solve!<br> 3(x+2)^3/5 +3=27
    13·1 answer
  • Evaluate the formula for the perimeter of a parallelogram to solve the problem. Then check all that apply.
    13·2 answers
  • Can someone please help me with this I'm really stuck!!!
    13·1 answer
  • Help me on this question someone
    8·2 answers
  • Tell what whole number you can substitute for x in the following list so the numbers are ordered from least to greatest.
    15·2 answers
  • ERROR ANALYSIS Describe and correct the error in solving the equation.
    11·1 answer
  • A system of two linear inequalities is graphed as shown, where the solution region is shaded. Complete the sentences below by de
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!