1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
3 years ago
13

Determine the place value of the digit 3 in the whole number. 2530

Mathematics
1 answer:
masya89 [10]3 years ago
7 0

Answer:

tens

Step-by-step explanation:


You might be interested in
In a​ triangle, the measures of the three angles are​ x, x + 12 ​, and x-9. What is the measure of each​ angle?
ExtremeBDS [4]
X + x + 12 + x - 9 = 180
3x = 180 - 12 + 9
3x = 168 + 9
3x = 177
x = 59 degrees

Angle 1 = 59 degrees
Angle 2 = 59 + 12 = 71 degrees
Angle 3 = 59 - 9 = 50 degrees
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many 5/11 inch pieces can be cut out of a piece of wood that is 60 inches long?
katrin2010 [14]

Answer:

132

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
3. Noah's oven thermometer gives a reading that is 2% greater than the actual
Gwar [14]

Answer:

74.48 (round down to 74)

Step-by-step explanation:

2% of 76 is 1.52, so the correct reading would be 74.48 (rounded to 74)

to find that 2% of 76 what 1.52, I did 76 x .02 which gave me 1.52. Then I subtracted 1.51 from 76, which gave me 74.48

Equations used:

76x.02=1.52

76-1.52=74.48

6 0
2 years ago
Which expression is equivalent to –6x3 • x • y2 • y6?
Olenka [21]
<span>–6x^3 • x • y^2 • y^6
= - 6x^4y^8

answer
</span>- 6x^4y^8

hope it helps
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
german

Answer:

Step-by-step explanation:

2.80/8=.35 per ounce

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Hey people how are y’all?
    11·2 answers
  • Help , least to greatest
    12·1 answer
  • What is 0.7273 as a precent
    14·2 answers
  • What is the slope of the line represented by the equation – 5x + 2y = 10 ?
    12·2 answers
  • Your lawnmower requires 1/3 of a gallon of gas to cut for one hour. You have 5/6 of a gallon of gas in a can. How long can you c
    6·1 answer
  • I dont get this. Can someone EXPLAIN .. i will give you brainliest
    11·2 answers
  • OBLEMS : (SOME EXAM 2 REVIEW)
    12·1 answer
  • Susie purchases a $13,000 car and plans to repay the loan by making monthly payments over the course of five years. The interest
    8·2 answers
  • F (x) = -X²-2x+8 <br><br>PLZZZ CONVERT THIS TO VERTEX FORM<br><br>IN LIKE A SIMPLE WAY​
    6·1 answer
  • Find the midpoint between A(3,2) and B(12,-4)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!