1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
3 years ago
14

3) Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Mathematics
1 answer:
harkovskaia [24]3 years ago
5 0

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

You might be interested in
Is it possible to ride a bike 200 miles in 13 hours
Anton [14]
Maybe it depends where you are going, you can go 150 miles in 13 hours, I checked google maps, it depends where you are going
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which inequality represents the situation? The maximum weight, w, an elevator can lift is 2,200 pounds. w ≥ 2,200 w > 2,200 w
IgorLugansk [536]

Answer:

w ≤ 2200

Step-by-step explanation:

If a lift can lift a maximum weight of 2200pounds,<u> this means that the lift can not life a weight greater than 2200pounds.</u> For the expression needed, the inequality sign to use will be a less than or equal to sign( ≤ ).

Hence the requires inequality expression will be w ≤ 2200

6 0
3 years ago
Discounted 40%. A weed eater originally sells for $145. How much will the weed eater
mote1985 [20]
100% = 145
-40%
60%= 145 x 0.6
It costs $87
4 0
3 years ago
Find h(-5) for the function h(x)= -5x+9.<br> h(-5) =
Helga [31]

Answer:

h(-5) = 34

Step-by-step explanation:

h(x) = -5x + 9

h(-5) = -5(-5) + 9 = 25 + 9 = 34

7 0
3 years ago
I need help please!!!!!!!
k0ka [10]

Answer:

1 roll of ribbon, 1 package of buttons, and 3 packages of beads

Step-by-step explanation:

Use the information you found about how much each makes to answer the question.

Lynette will make 6 decorations.

Since 1 roll makes 6, she needs 1 roll.

Since 1 package of buttons makes 6, she needs 1 package.

Since 1 package of beads makes 2, she needs 3 packages.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 1/5(2x-15) + 3/5x = 4 1/4<br><br> x=?
    15·1 answer
  • What is the rate of change for this problem??
    12·1 answer
  • Deshaun the trainer has two solo workout plans that he offers his clients: Plan A and Plan B. Each client does either one or the
    9·1 answer
  • 3. Which unit of measure would you use to measure the distance from<br> Frisco to Dallas?
    8·1 answer
  • Gradient and y intercept coordinates of x=6+2y
    6·1 answer
  • arpita's age is thrice of shilpa's.if shilpa's age three years ago was x,then arpita's present age is
    15·1 answer
  • Kolby decided he wanted to go to the amusement park. The amusement park charges $8.00 for entry and $1.40 for each ride.
    7·1 answer
  • If a bus covers a distance of 428.5 km in 8 hours,find the speed of the bus​
    13·1 answer
  • Chris deposited $1,000 into an account that earned 8% compound interest over 48 months. What is the account value earned after 4
    15·1 answer
  • 4/10x - 2x + 8/5 = 4/5
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!