1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
2 years ago
13

Sarah's family has an apple orchard The family sells 8 baskets of apples for every 3 jars of applesauce. How many baskets of app

le do they sell if they sell 120 jars of apple sauce? How many total baskets and jars do they sell? I got 440 total and 320 baskets of apples. Is that correct?
Mathematics
1 answer:
Zarrin [17]2 years ago
8 0
3 jars = 8 baskets
120/3=40
40*8= 320 baskets and the jars sold are 120 because that is what the question states
You might be interested in
PLEASE HELP ME OUT M
luda_lava [24]

Answer:

what?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Two trains begin in Milford and end in Pinkerton, which is 300 miles away. Train A leaves Milford at 10:00 a.m. and travels at a
Dvinal [7]

Answer:

A. Train A

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!

7 0
2 years ago
The picture has the question.
Alekssandra [29.7K]

Answer: 180 tickets for $40

Step-by-step explanation:

    To answer this question, we need to find a pattern;

15 / 3 = 5

60 / 15 = 4

-> If you divide, we find a pattern of the quotient with 5... 4... so we can assume the next is 3

    Using this pattern;

60 * 3 = 180 tickets for $40

8 0
1 year ago
Find the unit rate ( miles per gallon ): 50 miles on 2 1/2 gallons.
postnew [5]
Hello! To find the unit rate in miles per gallon, all you have to do is divide the amount of miles by the amount of gallons. 2½ is 2.5 in decimal form. 50/2.5 is 20. There. The unit rate is 20 miles per gallon.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
#14 two cars start from the same point, at 11:05 am, traveling in opposite directions at 45 and 24 mph, respectively. At what ti
noname [10]

The cars travel at a 21MPH difference, so if we divide 460 by 21, we get 21.9


Answer: 21.9 hours

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Benjamin is making bow ties. how many 1/2 yard long bow ties can he make if he has 18 feet of fabric
    14·2 answers
  • Y varies directly with x , and x=3 when y=16 . What is x when y=40
    13·1 answer
  • Which trigonometric ratios are correct for triangle DEF? Check all that apply.
    5·1 answer
  • 100 POINTS PLEASE HELP ASAP!!!!!!
    12·1 answer
  • 20 points if you help me solved this problem plz it’s urgent someone plz help me I need help! Will mark you as brainiest!
    11·1 answer
  • Evaluate (-A) 2 for A = 5, B = -4, and C= 2.<br> 0-25<br> -10<br> 10<br> 25
    14·1 answer
  • Question:
    13·1 answer
  • Hi please help i’ll give brainliest please
    7·2 answers
  • 2.the solution set of x +y =5 and x-y =3
    7·1 answer
  • Which linear inequality is represented by the graph?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!