1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
3 years ago
13

Sarah's family has an apple orchard The family sells 8 baskets of apples for every 3 jars of applesauce. How many baskets of app

le do they sell if they sell 120 jars of apple sauce? How many total baskets and jars do they sell? I got 440 total and 320 baskets of apples. Is that correct?
Mathematics
1 answer:
Zarrin [17]3 years ago
8 0
3 jars = 8 baskets
120/3=40
40*8= 320 baskets and the jars sold are 120 because that is what the question states
You might be interested in
Gina is making $20 an hour. She receives a 10% raise. If gina works 40 hours a week, how much more money will she make each week
Elden [556K]

Answer:

880

Step-by-step explanation:

20 x 10% = 2

20 + 2 = 22

22 x 40 = 880

6 0
3 years ago
Harsh is part of a school cricket team, and this year he has scored and average of 46 runs. He has played 5 innings so far and h
Nataly [62]

Answer: 45

Step-by-step explanation:

Harsh is part of a school cricket team, and he has scored an average of 46 runs in 5 innings. His scores in 4 of them are 46,45, 39, and 55. His fifth score is calculated as follows:

Since he made 5 innings and has an average of 46, the total scores will be:

= 46 × 5

= 230

Total of his first 4 scores will be:

= 46 + 45 + 39 + 55

= 185

5th score = 230 - 185

= 45

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
54 divided by 86314 <br><br> Easy math problem
Genrish500 [490]

Answer:

0.0006256

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of this triangle?
Lapatulllka [165]
Area is 1/2•b•h so 25
7 0
3 years ago
You can just copy this answer and get brainly
Verizon [17]

Answer:

Start at the

✔ origin

.

Move 3 units

✔ right

.

Move 6 units

✔ up

.

Plot a point.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Donna de paul is raising money for the homeless. She discovers that each church group requires 2 hours of let her writing and 1
    5·1 answer
  • Please help to solve it step by step, (show working) please help me
    8·1 answer
  • In a box there are six envelopes each containing two cards. Three of the envelopes contain two red cards, two of them contain a
    12·1 answer
  • F(x) = 2(x - 3)^2 - 2
    10·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • Please explain I don't know
    11·2 answers
  • A pie is made using 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. Max knows he needs 15 cups of flour to make enough pies. How many
    14·1 answer
  • Please answer correctly with factual information for brainliest.
    10·1 answer
  • What fraction is equivalent to 16.6 repeating
    5·2 answers
  • Seth took 30 inches of wire and cut it into
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!