1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olganol [36]
3 years ago
14

Solve for s. S-1 2 +3 S

Mathematics
1 answer:
sattari [20]3 years ago
6 0
If you’re doing 6 * 3 it would be 18. but if it’s addition it would be 6
You might be interested in
Please help me with #1
Leto [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The right answer is C because in this case n is lesser or equal to 0.

3 0
3 years ago
Does anyone know the formula for the volume of a oblique hexagonal prism?​
Scorpion4ik [409]

Answer:

, volume = [(3√3)/2]a2h cubic units

Step-by-step explanation:

The formula for the volume of a hexagonal prism is, volume = [(3√3)/2]a2h cubic units where a is the base length and h is the height of the prism.

8 0
2 years ago
Which are correct representations of the inequality –3(2x – 5) < 5(2 – x)? Check all that apply.
k0ka [10]

Answer:

C. -6x+15

A. First Picture

Step-by-step explanation:

We are given the inequality, -3(2x-5).

On simplifying the inequality, we get,

-3(2x-5)

i.e. -6x+15

i.e. -x

i.e. x>5

So, we get the correct representations of the inequality are,

C. -6x+15

A. the First Picture

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
3 years ago
Find the radius, please help asap due tuesday
Varvara68 [4.7K]

Answer:

I can't see anything man but you could do it alright

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • there is sales tax of $9.00 on an item t that cost 120.00 before tax. the sales tax on a different item is 19.05. how much does
    13·1 answer
  • A line passes through (-7, -5) and (-5, 4). a. Write an equation gor the line in point-slope form. b. Rewrite the equation in st
    6·1 answer
  • Chef Mario used of a half-gallon of milk for a cake. What fraction of a gallon of milk did he use?
    5·1 answer
  • Brooklyn has a goal to save $8,000 to buy a new entertainment system. In order to meet that goal, she deposited $4,132.79 into a
    7·2 answers
  • How to do substitution method
    5·1 answer
  • Convert the rate 5 feet per 3 seconds to yards per hour
    13·1 answer
  • What is the reciprocal of 3/4? How can you be sure it is the reciprocal?
    6·2 answers
  • What is the correct value of x in the equation 5x -5 = 0?​
    14·1 answer
  • The number of lightening strikes on a square kilometer of open ground in a year has mean 5 and standard deviation 2.1. The Natio
    15·1 answer
  • Plsss helpp i will mark as brainly
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!