1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
11

What is the answer in system of equations y=4x + 13 and y=6x +19

Mathematics
1 answer:
mariarad [96]3 years ago
3 0

Answer:

X=-3, Y=1

Step-by-step explanation:

Y=4x+13

Y=6x+19

4x+13=6x+19

-2x=6

X=-3

Y=1

You might be interested in
A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
SVETLANKA909090 [29]
1.44 divided by 16 which is 0.09 and to check answer you take 0.09 and multiply by 15 and you get 1.44
6 0
3 years ago
Mr. Chase is having a party for his teachers. If the pizzeria cuts their pies into eight slices and each teacher is eating 1/8 o
Ivanshal [37]
6 pies.

If 8 teachers finish one whole pie, and they need to feed 47, then they need 6 pies with 8 slices each aka 48 slices total, there will be one slice leftover for the principal :D
6 0
1 year ago
Albert Einstein primarily immigrated to the United States because he
Mazyrski [523]

Answer: <em>Einstein primarily emigrated to the United States because he had a Jewish background, and Adolf Hitler, who became Germany's chancellor in 1932, was about to adopt Anti-Semitic policie</em>s.

<em>Hope this helps!!</em>

<em>Sorry if it's incorrect!!</em>

<em>Have a nice day!!</em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rectangle has a side length of 3 feet and an area of 24 squared feet. A larger similar triangle has a corresponding length of
Zinaida [17]
3*w=24
w=8
9/3=3
8*3=24

9*24=216
7 0
3 years ago
I NEED HELP ON THIS SO CROWN FOR ANSWER
garri49 [273]

Answer:

Step-by-step explanation:

16oz is one pound and the puppy is already 514 so not it's

514.5(decimal)

514\frac{1}{2}(fraction)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost of a circus ticket is $8. There are y people in a group who want to go to the circus. Which of the following expression
    10·1 answer
  • Someone who knows what theyre doing
    8·2 answers
  • Complete each blank to find a expression that is equal to 16%
    6·2 answers
  • How do you find if this is a right, obtuse, or acute triangle?
    13·2 answers
  • PLease help tem points
    13·1 answer
  • What is the base area of the cone?
    13·1 answer
  • Will Mark Brainliest If Correct Answers! Need Some Help Please
    8·1 answer
  • Factor 7/10 out of 7/10z+21.<br><br> 7/10z+21=
    13·1 answer
  • 1 3 x+ - 6 y = - 2/3 * x + 3
    6·1 answer
  • For a project in her Geometry class, Chloe uses a mirror on the ground to measure
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!