1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
patriot [66]
3 years ago
15

1 name a pair of complementary angles

Mathematics
1 answer:
liraira [26]3 years ago
4 0
Complementary angles add to 90 degrees.
So your answer is B. Angles 1 and 2
You might be interested in
Lisa is 10 cm taller than her friend ian. Ian is 14 cm taller than jim. Every month, their heights increase by 2 cm. In 7 months
koban [17]

Answer:  Ian's height = x+14 = 69+14 = 83 cm

Explanation :

Let the height of Jim be x

Let the  height of Ian be x+4

Let the height of Lisa be x+4+10=x+14

Since their heights increase by 2cm every months

so after 7 months ,

Jim's  height = x+14

Ian's  height= x+4+14=x+18

Lisa's  height= x+14+14=x+28

According to question,

Sum of Ian's and Jim's height = 170cm

x+18+x+14 = 170\\2x+32 =170\\2x =170-32\\2x = 138

⇒x = \frac{138}{2}

⇒ x= 69cm

∴ Ian's height = x+14 = 69+14 = 83 cm

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME!!!!
Anettt [7]
1. 8r + 4 = 10 + 2r
-4 -4
8r = 6 + 2r
-2r -2r
6r = 6
R= 1

2. -2(x + 3) = 4x - 3
-2x - 6 = 4x - 3
+3 +3
-2x -3 = 4x
+2x +2x
-3 = 6x
————-
6 6
-1/2 = x
3. 5 + 3(q - 4) = 2(q + 1)
5 + 3q - 12 = 2q + 2
-7 + 3q = 2q + 2
+7 +7
3q = 2q + 9
-2q -2q
Q = 9
4. 7x - 4 = -2x + 1 + 9x - 5
7x - 4 = 7x - 4
-7x -7x
-4 = -4
+4 +4
0 = 0
Infinite answers
5. 8x + 6 - 9x = 2 - x -15
-x +6 = - 13 - x
+ x +x
6 = -13
No solution
5 0
3 years ago
Three more than the product of a number 4 is 15
weqwewe [10]
3+4x=15 
4x=15-3
4x=12
x=12/4
x=3

The check is:

<span>If x=3 then, </span>

3+ (4 X 3)=15

<span>3+12=15</span>
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
I dont understand this matrix question, PLZ HELP!! ;(
lianna [129]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A 12 pack of soda cost $4.80. What is the unit cost?
quester [9]

Answer:The cost of each can is $ 0.31

.

Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

brianlist please ?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP
    7·1 answer
  • Which scenario can be represented using the inequalities below?
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ME THIS IS A TEST PROBLEM I NEED HELP 100 POINTS AND BRAINLELST
    8·1 answer
  • What Is 5/6÷3/4 ? <br>Please help​
    10·2 answers
  • What is the name of the property of multiplication shown the equation.
    12·1 answer
  • Evaluate the expression 4q(q + 3w)^2 when q = 2 and w = 3
    13·1 answer
  • Can someone try to help?
    12·1 answer
  • A small plane flew 808 miles in 4 hours with the wind. Then on the return trip flying against the wind it travels only 488 miles
    9·1 answer
  • Imagine you asked students to draw an area model for the expression 5+4x2.
    5·1 answer
  • Aune is going to play a game of chance. There are five cups lined up and under one of the cups is a marble. If Aune chooses the
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!