1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
3 years ago
5

I need help with If x = 5, find the value of LaTeX: 16-x16 − x

Mathematics
1 answer:
Nina [5.8K]3 years ago
3 0

Answer:

-69

Step-by-step explanation:

16-(5)(16)-(5)

16x5=80

16-80-5

16-80=-64

-64-5=-69

You might be interested in
50 Points!
Advocard [28]
Well, 50 points total given, 25 points per user  and 13 bonus for brainliest

anyway


1.
add them equations, the y's will cancel
x+2y=4
<span>3x-2y=4 +</span>
4x+0y=8

4x=8
divide by 4 both sides
x=2
sub back
x+2y=4
2+2y=4
minus 2
2y=2
divide 2
y=1
x=2
y=1
(x,y)
(2,1) is solution


2.
the solution is where they intersect
multiply 2nd equation by 2 and add to first
4x-14y=6
<span>-4x+14y=-6 +</span>
0x+0y=0
0=0
infinite solutions

that is because they are actually the same line
the solutions are (x,y) such that they satisfy -2x+7y=-3 or 4x-14y=6 (same equaiton)
infinite solutions



3.
multiply first equation by 2 and add to first
4x+2y=-6
<span>1x-2y=-4 +</span>
5x+0y=-10

5x=-10
divide by 5 both sides
x=-2
sub bac
x-2y=-4
-2-2y=-4
add 2
-2y=-2
divide by -2
y=1

x=-2
y=1
(x,y)
(-2,1)


4.
coincident means they are the same line
so

we see that we have to multiply 4 by 2 to get 8
multiply top equation by 2
8x+10y=16
8x+By=C
B=10 and C=16


5.
a. false, either 0, 1, or infinity solutions
change the word 'two' to 'one' or 'zero' or 'infinite', or change 'can' into 'can't'

b.false
 'sometimes' to 'always'

c. true

d. false, change 'sometimes' to 'always'


EC
total cost=150
TC=childC+adultC
TC=3c+5a
150=3c+5a


40 tickets, c+a
40=c+a

the equations are
150=3c+5a and
40=c+a

eliminate
multiply 2nd equaton by -3 and ad to first one

150=3c+5a
<span>-120=-3c-3a +</span>
30=0c+2a

30=2a
divide by 2
15=a

sub back
40=c+a
40=c+15
minus 15
25=c

25 children tickets and 15 adult tickets were sold


ANSWERS:

1.
(2,1) is solution

2.
infinite solutions

3.
(-2,1)

4.
B=10 and C=16

5.
a. false,
change the word 'two' to 'one' or 'zero' or 'infinite', or change 'can' into 'can't'

b.false
 'sometimes' to 'always'

c. true

d. false, change 'sometimes' to 'always'

EC
the equations are
150=3c+5a and
40=c+a
25 children tickets and 15 adult tickets were sold
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
7x+11 &gt;5x-5 Can someone helpp
PSYCHO15rus [73]

Answer:

x>-8

Step-by-step explanation:

7x+11>5x-5

2x+11>-5

2x>-16

x>-8

the > sign acts like an equal sign :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the solution to the equation shown below.<br><br> –3.4(x – 2) = 9.8 – 4x
Naddika [18.5K]

Answer:

X= 5

Explanation (Steps):

<u>Step 1: Simplify both sides of the equation.</u>

−3.4(x−2)=9.8−4x

(−3.4)(x)+(−3.4)(−2)=9.8+−4x(Distribute)

−3.4x+6.8=9.8+−4x

−3.4x+6.8=−4x+9.8

<u>Step 2: Add 4x to both sides.</u>

−3.4x+6.8+4x=−4x+9.8+4x

0.6x+6.8=9.8

<u>Step 3: Subtract 6.8 from both sides.</u>

0.6x+6.8−6.8=9.8−6.8

0.6x=3

<u>Step 4: Divide both sides by 0.6.</u>

0.6x0.6=3/0.6

x=5

5 0
3 years ago
A map uses a scale of 3/4 in = 80 miles. If two buildings are 60 miles apart in real life, how far apart would they be drawn on
Alla [95]

Given:

The scale of a map is \dfrac{3}{4}\ in=80\ miles.

The distance between two buildings is 60 miles.

To find:

The distance between the given building on the map.

Solution:

We have,

\dfrac{3}{4}\ in=80\ miles

It means, 80 miles in real life = \dfrac{3}{4}\ in on the map.

1 mile in real life = \dfrac{3}{4\times 80}\ in on the map.

60 mile in real life = \dfrac{3\times 60}{4\times 80}\ in on the map.

                              = \dfrac{180}{320}\ in on the map.

                              = \dfrac{9}{16}\ in on the map.

Therefore, the buildings are \dfrac{9}{16}\ in apart on the map.

7 0
3 years ago
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate: 25 - 4y, when y= 5<br> = 5<br> if then y=
    8·1 answer
  • Which expression is a binomial? A. P(to the second power) B. 3W. C. 3W+1. D. 3P(to the second power)+2P+2
    14·1 answer
  • I need help in solving this question and figuring out the area of this square.
    14·1 answer
  • What is the area of the rectangle?
    8·2 answers
  • Lines A and B are parallel<br> A<br> 1<br> 2<br> 50° 4<br> B<br> 5 6<br> 8<br> mZ2 = [?]°
    9·1 answer
  • 2) 6p+ 4 = 4 - 2p<br> A) 2-3 B) 0<br> C) 9 D) -9<br><br><br> Anybody can help?
    14·2 answers
  • What is 67 sec and 76 minuts equal to
    13·2 answers
  • I NEED YOUR HELP FAST!!!!
    10·2 answers
  • Pls help me its also easy
    5·1 answer
  • Which person has more potential energy? Noah who jumped out of the plane at 100 m or Clara at 50 m in the air? Explain.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!