1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Salsk061 [2.6K]
3 years ago
13

Y=2x-4 what is say the y intercept?

Mathematics
1 answer:
Afina-wow [57]3 years ago
5 0

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

The number that is by itself is always the y-intercept

You might be interested in
If the letters in the word NEIGHBOR are
natulia [17]
1/8 is the probability.
7 0
2 years ago
The number 30 is divisible by... select all that apply.
topjm [15]

Answer:

2,3,5,6,10

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Help please thanks! :)
Taya2010 [7]

Answer:

Option A = 1/15 cubic meters

Step-by-step explanation:

Formule to find volume of rectangular prism:

Volume = width × height × length

V = w×h×l

V = 1/3 × 1/4 × 4/5

V = 1/15 cubic meters

7 0
2 years ago
Round 93.0129 to the nearest thousandth
Semenov [28]

Answer:

93.013

Step-by-step explanation:

the ansewer is 93.013

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x.
pogonyaev

1st image:

20 (20 + x) = 40^2

400 + 20x = 1600

20x = 1200

   x = 60

---------------

2nd image:

5 * x = 10 * 6

5x = 60

 x = 12


4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the measure of
    14·2 answers
  • If there are nine marbles in a bag and 4 are red and 5 are blue, what is the ratio of red to blue?
    8·2 answers
  • 15,593 rounded to the nearest 10
    6·2 answers
  • How do you say 9.954 in word form
    13·2 answers
  • 5) Tess deposited $500 in an account that earns 6% annual simple interest. She leaves the money in the account for 4 years. What
    14·1 answer
  • Angle formed by two parallel lines cut by a third line. These angles are in the same position and have the same angle measure
    10·1 answer
  • A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?
    10·1 answer
  • What is 2x+5=17<br> need step by step explanation
    12·2 answers
  • True or false every trapezoid is a quadrilateral <br>​
    10·2 answers
  • HELP ME !!! <br> GEOMETRY
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!