Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer: x-10=3
Step-by-step explanation:
The answer is b or, if it shows different its the second option x-10=3
Got it right on edge 100%
Hope I helped.
You can set up an system of equations
x=2y+8
x-y=25
Substitute x in to the second equation
2y+8-y=25
y+8=25
y=17
Substitute the y back in to the first equation.
x=2(17)+8=42