1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ser-zykov [4K]
3 years ago
5

The length of a rectangle is 59 inches greater than twice the width. If the diagonal is 2 inches more than the​ length, find the

dimensions of the rectangle.
Mathematics
1 answer:
melamori03 [73]3 years ago
5 0
The question is asking us to find the dimensions of the rectangle, which would be the length and width. So, to find this, we must first state our givens, as it is Geometry.
Given: Length of rectangle = 59 + twice the width, diagonal = 2 inches longer than the width

Let's first translate all our givens to numbers. We'll start off by assigning variables that are easy to work with (x, y and z). 
x = width
y = length
z = diagonal
Now that we have done that, we need to translate all our givens into numbers. Here is how that would look like:
y = 2x + 59      ←59 plus twice the width (x)
z = y + 2           ←Diagonal = 2 inches more than width
If we draw a diagram, we can see that the diagonal, length, and width all create a right triangle, which means that we can use the Pythagorean Theorem. By using right triangle postulates and theorems, we can deduce that the diagonal is the hypotenuse. Here is what our setup looks like:
x² + y² = z²
<em />Now, all we need to do is plug in the expressions we created for y and z:
x² + (2x + 59)² = [2 + (2x + 59)²]
When we solve for x, we get x = 20. Now, we just plug the x value back into the y equation to get 99. Therefore, the length equals 99 inches and the width equals 20 inches. Hope this helps and have a great day!
You might be interested in
You need to excavate dirt for the basement of a house you are building. The
Allushta [10]

Answer:

kjbkbkjbkjbkbkbkbkjkjbkbkbkbkb

Step-by-step explanation:

jkjkkjkjkkkjkjkkkjkjkk

3 0
2 years ago
school buses use diesel fuel,which is an efficient and clean form of petroleum.One school has 60 buses.Each school bus carries 3
amid [387]

There are 60 buses, each has 34 students

So we would multiply to find our answer. 34*60=2040

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please now help dont be childish will banned ​
belka [17]

Answer:

X, process, y

-2, 3(-2), -6

-1, 3(-1), -3

0, 3(0), 0

1, 3(1), 3

2, 3(2), 6

X = -2, -1, 0, 1, 2,

Y = -6, -3, 0, -3, -6

Step-by-step explanation:

Coordinates for the graph: (-2,-6), (-1,-3), (0,0), (1,3), (2,6)

Graph is the image I added onto this.

Solving for Y below:

3(-2)= -6

3(-1)= -3

3(0)= 0

3(1)= 3

3(2)= 6

Hope this helps.

5 0
2 years ago
The mean of five numbers is 8. If one of the five numbers is removed, the mean becomes 9. What is the value of the number that w
mestny [16]

Using the mean concept, it is found that the value of the number that was removed was of 4.

<h3>What is the mean?</h3>

The mean of a data-set is given by the <u>sum of all observations in the data-set divided by the number of observations</u>.

The mean of five numbers is 8, hence, the sum of the numbers is given by:

S = 5 x 8 = 40.

If one of the five numbers is removed, the mean becomes 9, hence, the sum of the four numbers is given by:

S = 4 x 9 = 36.

The difference is:

40 - 36 = 4.

Hence, the value of the number that was removed was of 4.

More can be learned about the mean concept at brainly.com/question/25122507

#SPJ1

3 0
2 years ago
Write 4.625 as a mixed number in simplest form
Zarrin [17]
4 625/1,000 to 4 25/40 to 4 5/8
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A right isosceles triangle
    7·1 answer
  • What is the place value of the 2 in 6,025?
    12·2 answers
  • A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?
    5·2 answers
  • I FAILED! Find the correct result. 1+4=5 2+5=12 3+6=21 5+8=_________ If your answer is wrong, you must upload it on your timelin
    14·2 answers
  • Evaluate 2x-7 when x=5
    5·2 answers
  • If g=27 and f=54degrees, find h on a triangle. a. h=15.9. b. =14.9. c. 16.9. d. 18.9
    12·1 answer
  • Elena drove a total of 203 miles last week. She drove 28 miles during the week to run errands and 35 miles each day to go to wor
    5·2 answers
  • Nicole can buy 3 pounds of Luce suppose an orchard for $4.95 or she can buy a 25 ounce bag of apples from the store for $3.79 w
    10·1 answer
  • the cost of 4 ice cream cones from the snack bar was $10.40. if each ice cream costs the same amount, which model correctly illu
    12·1 answer
  • What is the surface area of the rectangular prism?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!