1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sesenic [268]
3 years ago
7

Five boxes of crackers cost 9$. At this rate, how much do 20 boxes cost?

Mathematics
2 answers:
valina [46]3 years ago
6 0

Answer:36

Step-by-step explanation: first I did

9÷5=1.80 per box.

so then I did 1.80 x 20 which = 36

GarryVolchara [31]3 years ago
6 0

Answer:

20 boxes cost $36

Step-by-step explanation:

Using proportions,

5 boxes cost 9$

20 boxes cost X$

Cross multiply

X = 9/5 * 20 = 36$

You might be interested in
Please answer this question
Galina-37 [17]
B. x-5.12=14.88
X was the original amount of money you started with from which got taken away $5.12 leaving you with $14.88.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Of 300 students in the cafeteria, 180 had lunch. Write the simplified ratio of the students in the cafeteria to the students tha
yan [13]

Answer:

300 : 180 = 5 : 3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Riley brought cupcakes to a party. by the end of the party 5/6 of the cupcakes were gone. what fraction of the cupcakes were lef
lions [1.4K]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

this seems too simple but...

6/6 would be all the cupcakes the whole

so if 5/6 are gone than

1/6 are left

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Round 50.057 to the nearest hundredth.
icang [17]
 50.057 = 50.06  <span>to the nearest hundredth.</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Point (a, b) is translated 4 units down.
kaheart [24]
It is a ()
Explanation
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio 18 30 in simplest form
    7·2 answers
  • I need help with algebra
    15·1 answer
  • Sale! 25% OFF
    13·2 answers
  • HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEE
    5·1 answer
  • It's this one!!!!_;$;;#+$;​
    11·1 answer
  • Which expression is equivalent to the given expression? Assume the denominator does not equal zero.
    8·1 answer
  • What is the cordniate for (-6, -23)?​
    13·1 answer
  • Solve the following problem: 20/3 = 2 (w+2/3)
    15·2 answers
  • A body of mass 40 g moves with a velocity of 4ms -1. Calculate its kinetic energy ​
    13·1 answer
  • Pedro found a treasure map that said to take 12 steps north, then 8 steps south. Where is Steve in relationship to where he star
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!