1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stira [4]
2 years ago
10

Sophie's favorite homemade cookie recipe requires 1 cup of chocolate chips for 6 servings. If the number of cups required for mu

ltiple batches is proportional to the number of servings being made, how many cups of chocolate chips will she need to make enough cookies for 24 servings? Question 11 options: 3 4 1 2
Mathematics
1 answer:
Kay [80]2 years ago
3 0
She would need 4 cups of chocolate chips
You might be interested in
Simplify the following expression 4(x−8)−7x + 3 (in a test)
viva [34]

Answer:

oh ok

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement best describes a many-to-one function?
r-ruslan [8.4K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

many different values of x lead to the same value of y.

hence, many-to-one.

but it does not mean that all values of x have to lead to the same value of y. it could be, but it is not demanded. so, it is not necessarily a horizontal line.

and this does not give us any information about the power of x involved. so, we cannot make any statement about linear or non-linear function.

8 0
2 years ago
Help please hllooooo
siniylev [52]

9514 1404 393

Answer:

  $81

Step-by-step explanation:

The garden is 4 yards = 12 feet by 3 yards = 9 feet. The area of it is the product of these dimensions, ...

  (12 ft)(9 ft) = 108 ft²

The cost of fertilizer for that area will be ...

  ($0.75/ft²)(108 ft²) = $81.00

They will spend $81.00 to fertilize the garden.

8 0
3 years ago
What is the simplified form of 24r - 3(2r - 5t) - 4t?
Drupady [299]
<span>24r - 3(2r - 5t) - 4t
= 24r - 6r + 15t - 4t
= 18r + 11t

answer
</span><span>18r + 11t</span>
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST
gavmur [86]

Answer:

90 degrees

Step-by-step explanation:

if The protractor were on the line I’d be able to see if it’s accurately 90

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The value of a car is inversely proportional to its age. if a car is worth ​$49004900 when it is 55 years​ old, how old will it
    15·1 answer
  • True or False: If a polynomial with fur terms cannot be factored by grouping then you must use the irrational root theorem to so
    7·2 answers
  • As a member of FEMA, you’re required to set up a contingency plan to supply meals to residents of a town devastated by a tornado
    14·2 answers
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • JK is tangent to a circle with centre H as shown below. What is HK ?<br> 8 mi<br> 15 mi
    5·1 answer
  • A triangle with sides having measures of 3, 4,<br> and 6 is a right triangle.
    12·1 answer
  • Help needed !! thanks :)
    15·2 answers
  • How many 250ml glasses can be filled with 2l of water?
    9·1 answer
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • A bacteria population grows by 10% every 2 years. Presently, the population is 80 000 bacteria. Find the population in 8 years f
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!