1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
2 years ago
10

which equation has only one solution? A. 6r = 5r + r B. 4m + 5 =25 C. 8v + 11=8v +11 D. 2 - 3p = -3p +5

Mathematics
1 answer:
Neporo4naja [7]2 years ago
7 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

You might be interested in
19. Parkash had just enough money to buy 100 pencils. However, he bought only 70 pencils and had $4.50 left. What was the cost o
prisoha [69]

Answer:

since the unknown amount can buy 100 pencils

he bought 70 pencils

therefore $4.50 can buy 30 pencils

so 1 pencils cost $4.50 /30=0.15

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Prove that the two circles shown below are similar. Circle A is shown with a center at 3, 4 and a radius of 5. Circle C is shown
MaRussiya [10]

Answer:

Is there a picture to go with it?

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
the starving actors guild holds its annual winter arts festival in hopes of raising $13,344 by selling 824 tickets. The guild ch
kap26 [50]
A + c = 824                             represents number of tickets to sell
20a + 12c = 13,344                represents cost of each type of ticket

multiply equation 1 by -12 to cancel the variable 'c' and solve for 'a'

-12(a + c = 824)

-12a - 12c = - 9888
 20a + 12c = 13,344         add equations together
-----------------------------
    8a          = 3456           divide both sides by 8
     a = 432

To find children's tickets substitute adult numbers back into equation 1.
a + c = 824
432 + c = 824
subtract 432 from both sides
c = 392

adult 432, children 392
8 0
2 years ago
Jack's average in math for the first nine week was an 88. His second nine weeks average decreased 12.5 . What was his average fo
pashok25 [27]
The answer is that his average is 75.5 for the second nine weeks
5 0
2 years ago
Please answer this question now
larisa [96]

Answer:

1471.15

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Mr. Hanky has 5 rolls of butcher paper. If you roll out a whole roll the paper would
    15·2 answers
  • What is the value of the x variable in the solution to the following system of equations?
    6·1 answer
  • Find the value of x and if necessary, express answer in simplest radical form.
    6·1 answer
  • What is f(x)=x2-8x+11 written in vertex form
    15·1 answer
  • Joseph would like to make 12 pounds of a coffee blend at a cost of $6.25 per pound. He blends Ground Chicory at $4.40 a
    6·2 answers
  • What is the measurement of Angle BCA?
    11·1 answer
  • Helpppp me please!!!!
    15·1 answer
  • Choose the rule to describe the transformation:
    10·1 answer
  • What is the simple interest on $40,000 for 10 years at 12%?
    10·2 answers
  • chef John bought 3 dozen eggs for $16.20 what is the unit price a $10.80 per 2 dozen eggs b $5.40 per 12 eggs c $0.45 per eggs d
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!