1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Alik
[6]
3 years ago
13
Calvin has 13 coins , all of which are quarters and nickels. The coins are worth $2.45. How many of each coin does Calvin have ?
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
zalisa
[80]
3 years ago
6
0
Answer:
Step-by-step explanation:
Send
You might be interested in
Billy is making an ice-cream sundae.
puteri [66]
Answer:2
Step-by-step explanation:
6
0
3 years ago
23n=2.4<br> A. 3.6 <br><br> B. 7.2 <br><br> C. 1.2<br><br> D. 1.6
svp [43]
~
8
0
2 years ago
A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a two ounce bag of nuts cost more than or less t
Lostsunrise [7]
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
6
0
3 years ago
Read 2 more answers
The domain of the function given below is the set of all real numbers greater
lisabon 2012 [21]
The answer is A. True
3
0
3 years ago
SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!!!!! A circle is drawn within a square as shown.
baherus [9]
10.54 cm^2. You just have to find area of the square then area of the circle. Subtract the area of the circle from the square to get the answer
3
0
2 years ago
Other questions:
The table shows different ways that Cameron can display his 12 model cars on the shelves how many shelves will display 2 cars if
13
·
1 answer
Solving an Equation with Algebra Tiles
11
·
1 answer
What metamorphic rock has nonfoliated texture?
13
·
2 answers
7/50 in simplest form
15
·
2 answers
Determine whether each relationship below is true or false.
13
·
1 answer
How do you know that the systems of equations are consistent? How do you know that they are independent?
5
·
1 answer
A circus has 12 performers, of which 3 are dancers.
14
·
1 answer
Janet's has X dollars Henny has $8 less than Janet which expression shows how to find how many dollars Hanley has
14
·
1 answer
Can anybody help me with my schoolwork right now?
11
·
1 answer
Multiply Conjugates Using the Product of Conjugates Pattern
7
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!