1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alik [6]
3 years ago
13

Calvin has 13 coins , all of which are quarters and nickels. The coins are worth $2.45. How many of each coin does Calvin have ?

Mathematics
1 answer:
zalisa [80]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Andy was given data to draw 3 scatter diagrams.
vredina [299]

Answer:

A) Negative Correlation. B) C. C) B

Step-by-step explanation:

<h2>A:</h2>

As the line of best fit is travelling downwards, it is a negative correlation, if the line of best fit is travelling upwards, it is a positive correlation, if the points on the graph are all over the place, there is no correlation.

<h2>B:</h2>

As there are only three types of correlation, the strongest is always the positive.

<h2>C:</h2>

The answer is B because there is no correlation and that means that there shouldn't be a line of best fit.

6 0
2 years ago
Rosa earns $120 per week tutoring math. Each week, she puts $36 from her paycheck in her bank account to save for college. Rosa
natita [175]

Answer:

36/120 x 100

= 30%

..............

3 0
2 years ago
You can buy 5 cans for green beans at the village market for 3.70. You can buy 10 of the same cans of beans at sams club for 4.1
il63 [147K]

the rate for 5 cans for $3.70 is 0.74

the rate for 10 cans for $4.10 is 0.41

so the better buy is 10 cans for $4.10 at sams

4 0
3 years ago
Jessica had 140 to spend on 8 books. After buying them she had 12 dollars. How much did each book cost?
Rashid [163]

Answer:

each book was $16

Step-by-step explanation:

140-12=128 divided by 8 = 16

hope this helps!

8 0
2 years ago
Can u answer this question the problem is below
Elodia [21]

Answer:

-3

-7

-7

-8

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the roots of the quadratic equation x^2 – 8x = 9 by completing the square. Show your work
    15·2 answers
  • Sam bought brushes for $8, a palette for $5, and oil paints for $15. He paid $29.82 in all. What sale-tax rate did Sam pay? 0.06
    11·1 answer
  • Which are the solutions of x2 = 19x + 1?
    11·2 answers
  • Tell me weather the sequence is arithmetic. If it is, what is the common difference 2,7,13,20...
    13·1 answer
  • both circle Q and circle R have a central angle measuring 75. the ratio of the circle Q’s radius to circle R’s radius is 3/4. Wh
    7·2 answers
  • The following graph shows Barry's monthly phone bill and the number of minutes used. How much does Barry pay for consuming 35 mi
    10·1 answer
  • Need help! due today
    6·1 answer
  • Just need the blank answers
    8·1 answer
  • In ΔDEF, the measure of ∠F=90°, FD = 75 feet, and EF = 95 feet. Find the measure of ∠D to the nearest tenth of a degree.
    5·2 answers
  • A baker has 12 pounds of almonds. She puts them in bags, so that each bag has the same weight. Clare and Tyler drew diagrams and
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!