1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
3 years ago
6

Sara pays $4.50 for 3 pounds of bananas and 2 pounds of oranges. One pound of oranges costs $0.75 more than one pound of bananas

. Let b represent the price per pound of bananas. What equation represents the situation, and what is the price per pound of each fruit?
Mathematics
1 answer:
Svetlanka [38]3 years ago
8 0

The price of one pound of banana = b

As one pound of oranges costs $0.75 more than one pound of bananas, so, the price of one pound of orange = b+0.75.

The price of 3 pounds of banana = 3b,

and the price of 2 pounds of oranges = 2(b+0.75).

Now, as she pays $4.50 for 3 pounds of bananas and 2 pounds of oranges.

So, for this situation the required equation is

3b + 2(b+0.75) =4.5

On solving this equation, we have

\Rightarrow 3b+2b+2\times0.75=4.5

\Rightarrow 5b +1.5=4.5

\Rightarrow 5b =4.5-1.5=3

\Rightarrow b =\frac 3 5=0.6

Hence, the price of one pound of banana = $ 0.60

and the price of one pound of orange

=b+0.75= 0.60+0.75=$1.35.

You might be interested in
Based on a poll of 200 citizens, a community action group claims that 40% of the population is in favor of a curfew for children
erastova [34]

Answer: (0.18,0.26)

Step-by-step explanation: I just finished the test

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help and explain
stellarik [79]
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS PROBLEM 
8 0
3 years ago
What is the solution to -2(8x - 4) < 2x + 5?
Svetradugi [14.3K]

Answer:

See image below:)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The top is an example of what it should look like ) helpp please
lidiya [134]

Answer:

$12.15/3

3 games

$4.05

It would cost $4.05 per game.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
1258 rounded to the nearest thousands
GarryVolchara [31]
The answer to your problem is 1300.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The reciprocal of -21
    7·2 answers
  • 3 3/5 + y + 5 2/3= 15<br><br><br>What is y<br>i will mark
    5·2 answers
  • 1 What is the value of the expression below?
    13·1 answer
  • Which of the following decimals is greater than 0.66 but less than 0.68?circle all that apply.
    15·2 answers
  • Please help meeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • 6x-y≥-10 help me please find it
    13·1 answer
  • Ms. Acton spent $205.60 at Target. If the sales tax is 10%, what was her final bill?​
    11·1 answer
  • Answer quick I need help
    7·2 answers
  • What is the difference of the fractions? Use the number line to help find the answer. 1/2 - 1 1/5​
    14·1 answer
  • A student measured the volume of an iron nail to be 0.880 cm3. She found its mass was 6.92grams. What is the density of iron?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!