1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
3 years ago
9

josh bought followers for nancy. he spent a total of $14.85 and bought 13 flowers. if he knows lilies cost $1.25 and tulips cost

$0.90, how many of each flower did he buy nancy? using elimination ​
Mathematics
2 answers:
Serjik [45]3 years ago
8 0

Answer:

x = lillies

y = tulips

x + y = 13

1.25x + .90y = 14.85

-1.25x - 1.25y = -16.25

1.25x + .90y = 14.85

-0.35y = -1.40

y = 4 tulips

x + 4 = 13

x = 9 lillies

(9 lillies, 4 tulips)

Step-by-step explanation:

Galina-37 [17]3 years ago
4 0

Answer: 9 lillies 4 tulips

You might be interested in
What is the slope of the line that passes through the points (1,0) and (5, 3)?
Varvara68 [4.7K]

Answer:

Undefined

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
6
madam [21]

Answer:

A. a=12, b=63.c =36

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the contrapositive of the statement below?
algol13

Answer:

B. -y = -x

Step-by-step explanation:

When the values on both sides of the equal sign are changed, it becomes a negative number.

6 0
2 years ago
If five notebooks cost $5.25 how much would 3 cost?
34kurt
3.15. Just find the unit rate which is 1.5 and multiply that by 3
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help!! WILL MARK BRAINLIEST
d1i1m1o1n [39]

Answer:

a=  2/5

b= 30

c= 18

d=   3:2

e=  No, because the fraction or ratio is the same, all you need to do is simplify it!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows ordered pairs of the function y=8-2x What is the value of y when x = 8?
    15·1 answer
  • Factor 4x^4+7x^2-2=0
    12·1 answer
  • If r = 8 units and h = 10 units, what is the volume of the cylinder shown above? Use 3.14 for .
    14·1 answer
  • Please help me!!!! Fast!!! If your right I'll tell you!​
    8·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Tom bought 3 boxes of 8 chocolate bars for a party, and laura had 17 bars more.Which equation could be solved to find how many c
    9·2 answers
  • A researcher wishes to estimate the percentage of adults who support abolishing the penny. What size sample should be obtained i
    7·1 answer
  • 10' - 5 7/8"<br> + 2 - 7 3/4
    8·1 answer
  • Michelle wants to start a babysitting club and decides to call a meeting. As a thank you to everyone for coming she decides to o
    9·1 answer
  • 40 points for the best answer!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!