Step-by-step explanation:
The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts. In other words, it is the price of one pound of walnuts.
$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb
Answer:
D is the answer
Step-by-step explanation:
don't froget my cake!! :)
Answer:
300
Step-by-step explanation:
60,000 / 200 = 300