1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rama09 [41]
3 years ago
10

A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
xxMikexx [17]3 years ago
5 0

Answer:

The unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

Step-by-step explanation:

The total charges are $14.00

There are 4 such croissant sandwiches.

<em>The unit rate is given as, A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.</em>

Thus the unit rate is given as ,

= \frac{14}{4} = \frac{7}{2} = 3.5

Thus the unit rate is given as<em> $3.5 per croissant sandwiches.</em>

You might be interested in
Find the area of a circle with radius, r = 1cm. Give your answer in terms of π .
natulia [17]

Answer:

A = 1cm*pi

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
HELP WITH FINANCIAL LIT--WILL MARK BRANLIEST--
Dominik [7]
1. Go on a vacation that costs $3,500 
Paying off money for buying a car will not decrease your net worth as you get the car as assets for the money you use. But the depreciates 20% will cause you to lose $3,000 assets. Assuming you are not buying assets at all, go on a vacation that costs $3,500 will increase liability without any effect on assets. Paying up bills will decrease your asset but it also decreases your liability so the net worth wouldn't change. 

2. 1) higher 2) lower
Subprime lending is lending money to people with a low credit score that was not really fit for the credit. This means the risk of getting the money back would be higher than prime lending. Since the risk of losing the money is higher, the interest should be higher than prime lending.

3. $200,000
The house price is $250k and the buyer put 20% down which is; 20%*$250k= $50k
Then the rest of the money that needs to be paid by the mortgage would be: $250k-$50k=$200k

4. Lower, Increase
In variable rate loans, the interest will be adjusted by the market. That means the rates will be unpredictable since it was based on the condition of the market. It will be safer for the creditor since he/she will absolutely get the revenue no matter how the market goes. This change is a bit dangerous for the borrower because the number of rates can increase dramatically. 

5. Higher, lower
When you pay 30 years mortgage, the total loan is divided by 30 years which was 2 times more than 15 years. Excluding the rates, you can estimate that the 15 years mortgage payment will be twice than 30years mortgage. The total cost would also be lower since the interest rate is applied for 15 years, about half than 30 years.

6. Negative $3,500
Net worth is assets minus liability.
The list of the assets would be: 
$500 in short-term savings
$5,000 in her retirement savings account
Total assets= $500+$5,000= $5,500

The list of liability would be:
$1,500 in credit card debt
student loan debt of $7,500

Total liability= $1,500+ $7,500= $9,000Net worth= $5,500- $9,000= - $3,500
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
At Happy Harry’s Laundromat, the dryer costs $1.50 for 10 minutes. At Jolly Judy’s Laundromat the dryer costs $2.25 for 15 minut
Brut [27]

Answer: They charge the same amount.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How can you use a 10-by-10 grid to model 12%? You can shade half of the squares. You can shade half of one row of the squares. Y
TiliK225 [7]

Answer:

The options provided do not have the correct answer. Read below.

Step-by-step explanation:

Given a 10 by 10 grid model means that there are exactly 100 individual squares present. This shows that each square is equal to 1%.

None of the options provided gives us 12% of the model.

The first option results in 50%, the second results in 5%, third option results in 0.5% and the last option results in 2%.

For 12% we can shade 12 squares completely, half of 24 squares etc.

I hope this answer helps.

3 0
3 years ago
25,000 bricks were used to build the new library. The total weight of the bricks was 30,000 pounds. What is the weight of each b
Lelechka [254]
I would go with 1.2 pounds
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the exact length of the curve. 36y2 = (x2 − 4)3, 5 ≤ x ≤ 9, y ≥ 0
    9·1 answer
  • A survey found that 25.3% of the residents in the neighborhood hire gardeners. Find the probability that someone in the neighbor
    5·2 answers
  • Write each ratio in its simplest form.
    15·2 answers
  • Which has more momentum, a 1000 kg car moving 1 m/s or a 70 kg person sprinting at 8 m/s?
    15·1 answer
  • Find the product of 7xy and x to the 14th z
    10·1 answer
  • A poker deck consists of cards ranked 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,Q,K,A, (13 different ranks) each in four suits, for a total of 52 dis
    13·1 answer
  • Pls someone help with this one
    8·1 answer
  • You are offered a new position as sales representative that would pay you $25,000 plus 10% bonus for all sales over $30,000. You
    12·1 answer
  • The monthly salary of workers in the public works department is $1,500, $3,000, $3,500, $3,500, $4,000, $4,500, $5,000, $6,000,
    15·1 answer
  • Select the histogram that represents the given test scores
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!