1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
4 years ago
5

if you draw 35 lines on a piece of paper so that no two lines are parallel to each other and no three lines are concurrent, how

many times will they intersect?
Mathematics
1 answer:
Levart [38]4 years ago
5 0

Answer:

The lines will intersect 595 times.

Step-by-step explanation:

We can do it in 2 methods.

<u>1st method:-</u> Let us count the number of intersections by drawing lines one by one.

1st line - 0 points=0

2nd line- new 1 point=1

3rd line - old 1 point + new 2 points with two old lines = 1+2

4th line - old (1+2) points+ new 3 points= 1+2+3

5th line - old (1+2+3) points + new 4 points=1+2+3+4

Like that from 35th line-1+2+3+4......34 = \frac{34X35}{2}=595

<u>2nd method:-</u>

We have to choose 2 lines from 35 lines.

We can do it in 35_{C} _{2} ways = 595 points

You might be interested in
Find the set below using A=(5,6,9), and so on (Explanation is in picture)
anzhelika [568]

The result is: {5,6,9}

Step-by-step explanation:

Given

U = {0,1,2,......,10}

A = {5,6,9}

B = {0, 6, 7, 10}

We have to find

(A∩B)U(A∩B')

First of all,

<u>B':</u>

B' = U -B = {0,1,2,......,10} -  {0, 6, 7, 10}

= {1,2,3,4,5,8,9}

<u>A∩B':</u>

A∩B' = {5,6,9} ∩ {1,2,3,4,5,8,9}

= {5,9}

<u>A∩B:</u>

A∩B = {5,6,9} ∩ {0, 6, 7, 10}

={6}

At the end we have to find union

(A∩B)U(A∩B') = {6} U {5,9}

(A∩B)U(A∩B') = {5,6,9}

Hence,

The result is: {5,6,9}

Keywords: Sets , Union

Learn more about sets at:

  • brainly.com/question/3126500
  • brainly.com/question/3306327

#LearnwithBrainly

8 0
3 years ago
At lunch, Marc bought 2 quesadillas and 2 tacos for $10.16, and Jason paid $11.84 for 5 tacos and 1 quesadilla. What was the cos
mash [69]

Answer:

At lunch, Marc bought 2 quesadillas and 2 tacos for $10.16, and Jason paid $11.84 for 5 tacos and 1 quesadilla. What was the cost of each taco and quesadilla?

I want to know only this question because I am not also so so I tell me

4 0
3 years ago
If AC = 10 and CG = 21, find AG.
stellarik [79]
The answers 59 because 90 degrees is the angle so 21 plus 10 equals 31 and 90-31 equals 59
8 0
4 years ago
Which is an example of discrete data?
tatiyna

Answer:

c

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
George and carmen went on a bicycle trip. they took a bus to their starting piont, and then biked the rest. they traveled 275 ki
rodikova [14]
We need to do a system of equations here.

x + y = 275 (if you travel <em>x</em> km by bike and <em>y </em>km by bus, then you travel 275 km as given in the problem)
y = x + 55 (the problem stated that they were bussed (y) the amount they biked plus 55 more km (x + 55))

The second equation is already solved for y. So, we can plug it in to the first equation.

x + (x + 55) = 275
2x + 55 = 275 [combine x terms]
2x = 220 [subtract 55 from both sides]
x = 110 [divide by 2 to isolate x and solve for it]

Now we know that x is 110, the distance they traveled by bike.
And that's what we needed to answer the problem!
5 0
4 years ago
Other questions:
  • Find the value of x. <br><br> 13,15,17,x,20,21; The median is 18.
    12·1 answer
  • Ralph is sewing panels of fabric together to make a drape for the set of a theater production. The length of the panel are 1.9 m
    14·1 answer
  • Algebra 2 I need this for my test tomorrow can someone help me pls
    15·1 answer
  • Which expression uses the greatest common factor and the distributive property to rewrite the sum 7 + 75
    14·1 answer
  • Bill Board is "lording" his SAT score over his friend, Rhoda Dendron, who took the ACT. "You only got a 25 in math," he chortled
    8·1 answer
  • Someone help me with what p and q equals?
    5·1 answer
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • if my bag of dxm dxm sxckers is known to have 4 root beer out of every 30 sxckers how many root beer sxckers would we expect out
    10·2 answers
  • Sam made a slideshow with two songs that play in the
    5·1 answer
  • Please help me asap with my grade 11 trigonometry math! I'll give brainliest, please help, thank you. *URGENT*
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!