1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
2 years ago
11

Mrs.liamson places 16 gift baskets on a shelf in her store. One-fourth of the gift baskets have pink tennis balls in them

Mathematics
1 answer:
Harman [31]2 years ago
8 0

Answer:

4

Step-by-step explanation:

16/4=4

You might be interested in
Given: The coordinates of triangle PQR are P(0, 0), Q(2a, 0), and R(2b, 2c). Prove: The line containing the midpoints of two sid
dsp73

Answer:

The answer is (a, 0)

Step-by-step explanation:

It's correct.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Logan wants to move to a new city. He gathered graphs of temperatures for two different cities. Which statements about the data
Bad White [126]

Answer:

The correct options are;

Therefore, City A is likely to have temperatures that remain fairly constant all year round because it has a compact interquartile range compared to that of City B

City B is likely to have more extreme temperatures with colder days in the winter and hotter days in the summer because the range is greater than that of A

Step-by-step explanation:

Here we have for City A

Maximum - Minimum = 10

Interquartile range =3

City B

Maximum - Minimum = 18.5

Interquartile range =9.5

Therefore, City A is likely to have temperatures that remain fairly constant all year round because it has a compact interquartile range compared to that of City B

City B is likely to have more extreme temperatures with colder days in the winter and hotter days in the summer because the range is greater than that of A.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone pls help me with this
frosja888 [35]

Answer:

4.25   wewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewewe

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
I need help pls due tomorrow pls I just need part B done plsss
lara [203]

Part A

1 day = 1/4 hours of practice

7 days = 7/4 hours of practice (multiply both sides by 7)

1 week = 7/4 hours of practice

1 week = (4+3)/4 hours of practice

1 week = (4+3)/4 hours of practice

1 week = (4/4)+(3/4) hours of practice

1 week = 1+(3/4) hours of practice

1 week = 1 & 3/4 hours of practice

side note: 1 & 3/4 = 1.75

=======================================

Part B

Take the result from part A, and multiply it with 60

So we'll have 60 times 1&3/4 on the left side on the first line, then 60*(1+3/4) on the right side of this same line.

The rest of the lines look like this

(60*1) + (60*3/4)

60 + 60*3/4

60 + 180/4

60 + 45

105 minutes

8 0
3 years ago
The graph of f(x) = x2 has been shifted into the form f(x) = (x − h)2 + k: a parabola with a vertex of 3, 3 What is the value of
KATRIN_1 [288]
If we write y=f(x)=(x-h)²+k, then y-k=(x-h)². This is vertex form where the vertex is (h,k)=(3,3) so h and k are both 3. We can see this if we put x=3 in the shifted function. This is a minimum point for the function because for every other x f(x) is greater then 3. The minimum point is the vertex.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which polygon will tessellate the plane?
    14·1 answer
  • Simple and easy question<br> please help
    11·2 answers
  • How do I fill in the percentages?
    7·1 answer
  • Which ordered pairs are solutions to the inequality y−2x≤−3?
    12·2 answers
  • The price of oil decreased from $52 per barrel to $48 per barrel. What is the percentage decrease in the price of oil? Round you
    8·1 answer
  • PLEASE HELP WHAT IS THE ANSWER SHOW WORK PLEASE !!!
    12·2 answers
  • Erica purchased adult and youth tickets for a movie. She bought x adult tickets for $7 each and y youth tickets for $5. Write an
    7·2 answers
  • Which value is NOT equivalent to the others 3^4 3+3+3+3 3^2x 3^2 3x3x3x3
    10·1 answer
  • A baker decorates 42 cupcakes in 30 minutes how many cupcake can the baker decorate per minutes?
    9·1 answer
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!