1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
n200080 [17]
3 years ago
12

sarah thinks of a positive number she calculates that the square of the number is 256 what is the square rootof the number​

Mathematics
1 answer:
tatyana61 [14]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

let the positive number be x

given,

x^2=256

x= \sqrt256

x= 16

You might be interested in
What is 0.6 as a percent
cricket20 [7]

Answer: The answer would be 60%

6 0
3 years ago
Data for the estimated number of HIV cases worldwide between 1988 and 1996 suggests exponential growth in the number of cases ov
Eduardwww [97]

Answer:

d. 52.5 million cases

Step-by-step explanation:

from the data output in the question, we have the regression equation to be

log y = -151.281 + 0.076577x

y is the number of hiv cases which is in millions

x is the year of the hiv case

x = 1998

we put the value of x in the regression equation

log y = -151.281 + 0.076577(1998)

log y = -151.281 + 153.000846

log y  = 1.719846

since the result is in log form,

y=10^{1.791846}

y = 52.5 million cases

3 0
3 years ago
Estimate to find the quotient if 823 divided by 23​
ivanzaharov [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

35.7826087

I'm guessing you want it estimated to the nearest tenth so 35.8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three students earned $48.76 at the bake sell. The students split the earnings evenly, how much did each student recieve?
Sveta_85 [38]

Answer

Find out the  how much did each student recieve .

To prove

Let us assume that  each student earned in the bake sell be x .

As given

Three students earned $48.76 at the bake sell.

The students split the earnings evenly i.e earning is divided into three equal parts .

Than the equation becomes

x = \frac{48.76}{3}

Solving the above

x = $16.25(approx)

Therefore the  each student recieve $16.25(approx) .

Hence proved


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please! Ty! Ratios
Kamila [148]

Answer:

Ratios to roses to lilies....6:9

Reduced.....2:3

Step-by-step explanation:

Pretty simple doesn't need explaining

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jo has a gerbil and a German shepherd. The shepherd eats 14 times as much food as the gerbil. Altogether,they eat 225 ounces of
    5·1 answer
  • the length of a rectangle is 13 centimeters less than its width. What are the dimensions of the rectangle if it’s area is 114 sq
    8·2 answers
  • Explain how using basic facts can help you find 10x20x30x40 mentally
    8·2 answers
  • What does p equal and x equal and x equal
    9·1 answer
  • A home pregnancy test is not always accurate. suppose the probability that the test indicates that a woman is pregnant when she
    9·1 answer
  • Find three equivalent ratios to 12:18
    10·1 answer
  • 160 feet of lumber at $2.49 per foot
    10·1 answer
  • What is the unit price of a granola bar if 8 granola bars cost $4.16
    8·2 answers
  • Which of the following represents a reflection of (-3, 4) across the y-axis?
    13·1 answer
  • If you run 3 meters per second to the left, where will you be 4 seconds after you pass zero?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!