1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anarel [89]
3 years ago
5

Write an equation for the nth term of the geometric sequence. Then find the 7th term. 2,-6,18,-54,...

Mathematics
1 answer:
Sonja [21]3 years ago
5 0

soln,

from the series,

a = 2

t2 = -6

r = t2/a

=   \frac{ - 6}{2}

= -3

therefore, tn =

{ar}^{n - 1}

=  {2 \times  - 3}^{n - 1}

now,

seventh term =

{2 \times  - 3}^{7 - 1}

=  {2 \times  - 3}^{6}

= 2 \times 729

= 1458

You might be interested in
Write these numbers in standard notation. 3.05 x 10–3 8.92 x 106
Bad White [126]

3.05  \times   {10}^{ - 3} =0.00305 \\8.92 \times  {10}^{6} =   8920000
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the fraction or mixed numbers as a decimal
sp2606 [1]
The answer would be 32.2
5 0
3 years ago
Guess the car<br> hint**Uncommon**
KengaRu [80]

Answer:

Albar sonic?

Step-by-step explanation:

My grandpa showed me a picture of a car that looked like this. He said it was a Albar sonic.

5 0
3 years ago
If a box is 12.2 cm by 9.8 cm by 16.4 cm, what is the volume of the box?
sp2606 [1]
To find volume multiply length, width, and height.
12.2 x 9.8 x 16.4 =1960.784
The answer is 1960.748 cm.
4 0
4 years ago
Suppose C and D represent two different school populations where C &gt; D and C and D must be greater than 0
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 72 times 4 plz answer
    5·2 answers
  • Please help !!!!!<br> I need it asap
    12·1 answer
  • NEEED HELP ASSSSAAAAPPPPP PLEASE
    13·1 answer
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • The force of gravity is otherwise known as<br> volume<br> speed<br> weight<br> mass
    9·2 answers
  • Whats negative 12 plus negative 9 minus negative 7
    10·2 answers
  • Lllllllllllllllllllllllll
    12·1 answer
  • Can someone <br> Help<br> ASAP
    6·1 answer
  • Jo has 25 coins, some dimes and some nickels. The total he has is $1.65. Write and solve a
    7·1 answer
  • A<br> B<br> C<br> D <br> PLZ HELP ASAP
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!