1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laiz [17]
3 years ago
15

Need Help PLZ!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
d1i1m1o1n [39]3 years ago
4 0

The answer is A. Because you can’t lose the amount of steps you took.

You might be interested in
How much would you save, per pound, if you buy your ground beef at SuperGrocery A, rather than SuperGrocery B?
zhannawk [14.2K]

Hence, the amount saved by buying at Supergrocery A is; $6.10 - $4.76 = $1.34

<h3>Slope of Graphs;</h3>

According to the questions;

The cost to buy 1 pound of beef from the Supergrocery A is the slope of the given graph;

  • Slope, m = (47.60 - 23.80)/(10-5)

  • m = 23.80/5

  • m = 4.76

Therefore, the cost per pound of beef at Supergrocery A is $4.76 which is cheaper than $6.10 at Supergrocery B.

Hence, the amount saved by buying at Supergrocery A is; $6.10 - $4.76 = $1.34

Read more on slope;

brainly.com/question/3493733

6 0
2 years ago
36a^2+24b^2=12( +2b^2)
vlabodo [156]
The blank space is found by dividing 36a^2 by 12, which is equal to 3a^2
To get to this answer you need to
1. divide the both sides of the equation by 12.
2. subtract 2b^2 from both sides. 
You will see that the blank space equals 3a<span>^2 then</span>
7 0
3 years ago
The granola Summer buys used to cost $6.00 per pound,but it has been marked up 15%.a.How much did it cost Summer to buy 2.6 poun
olga nikolaevna [1]
The granola summer buys used to cost $6.00 per pound but it has been marked up %15 Question: How much did it cost summer to buy 2.6 pounds of granola at the old price.=> previous price of granola = 6.00 dollars per pound=> marked up 15% = 15% /100% = .15 solve:=> 6 * .15 = .9=> 6 + .9 = 6.9 dollars per poundNow, you want to buy 2.6 pounds=> 6.9 * 2.6 = 17.94 dollars 
6 0
3 years ago
Which equation best represents the relationship between x and y in the graph? * 2 points
stellarik [79]
The answer is y=2x+2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10q+5+6q-1 combine the like terms to create an equivalent expression
Ugo [173]

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

▹ Answer

<em>16q + 4</em>

▹ Step-by-Step Explanation

10q + 5 + 6q - 1

10q + 6q + 5 - 1

16q + 4

Hope this helps!

CloutAnswers ❁

Brainliest is greatly appreciated!

━━━━━━━☆☆━━━━━━━

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The $1,008 paid by the Nobles(problem one) to buy the refrigerator included an interest charge of $135. What was the cash cost o
    15·1 answer
  • What is the unit rate for 240 miles in 8 hours?
    8·2 answers
  • If 102y = 25, then 10-y equals:<br><br> (a) -1/5, (b) 1/625, (c) 1/50, (d) 1/25, (e) 1/5
    12·1 answer
  • Need math helpppppp pls:)
    8·1 answer
  • Determine whether these triangles are similar. If so, circle the appropriate reason below. Please show all work.
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIAST
    12·1 answer
  • Please answer correctly!! I’ll mark as brainliest! <br><br> No links no fake answers
    7·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST Explain in your
    6·2 answers
  • If DF=61 and EF=18, find DE. ​
    11·1 answer
  • What is this expression in scientific notation
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!